Perfostrate. Michel Levy. Płaskorzeźba. Brąz. 1981 rok.
Na dodatek jego rzeźby pełne są symboli odnoszących się do egzystencji człowieka we współczesnym świecie. Naczelną zasadą artysty wydaje się maksyma mówiąca, że wszystko jest nicością.
Michel Levy urodził się w roku 1949 w Algierii wówczas zamorskim departamencie Francji. W roku 1962 przybył do Paryża. Lata sześćdziesiąte to we Francji okres zamętu. Gwałtowne protesty studentów, ruchy niepodległościowe, przebudowa tradycyjnych konserwatywnych wartości społeczeństwa francuskiego. Być może ten zamęt spowodował, że Michel Levy długo nie potrafił się zdecydować na wybór drogi życiowej. Wahał się między rzeźbą a medycyną. Przez kilka lat próbował pogodzić obie dziedziny pracując na etacie lekarza terapeuty w szpitalu. Prowadził terapie poprzez sztukę. Ostatecznie całkowicie poświęcił się rzeźbie.
Rzeźby Levego mnie osobiście trochę przerażają. Mam wrażenie, że czasem zbytnio epatują brzydotą i koszmarem. To artysta, o niczym nie skrępowanej barokowej wyobraźni. Na dodatek jego rzeźby pełne są symboli odnoszących się do egzystencji człowieka we współczesnym świecie. Naczelną zasadą artysty wydaje się maksyma mówiąca, że wszystko jest nicością. Michel powątpiewa w mądrość człowieka, gani chciwość, apetyt na władzę, szaleństwo konsumpcjonizmu. Ilustruje to kurczakami, władcą na ośle, karłami, krasnoludami pozbawionymi skóry. O rzeźbach Levego nie da się opowiedzieć. Trzeba je zobaczyć a najlepiej dotknąć bo artysta często operuje kontrastem zderzając ostrą chropowatość faktury z jej wypolerowaną gładkością. Nieco więcej szacunku ma artysta dla postaci kobiet i dzieci. Bo miłość oprócz sztuki jest jedyną wartością w życiu człowieka.
Michel Levy jest we Francji artystą dość znanym. Jego rzeźby plenerowe zdobią place w kilku miastach. Brał udział w licznych wystawach, za swoją twórczość otrzymał prestiżowe nagrody. Wydaje się jednak o sławę i uznanie nie zabiegać.
Płaskorzeźba, którą oferuję zatytułowana jest „Perfostrate”. Cokolwiek to znaczy. Mnie kojarzy się z Ziemią, z której wnętrza wydobywają się kolejne pokolenia ludzi. Jest sygnowana i datowana. Płaskorzeźba o średnicy około 13 cm umieszczona jest na płycie pleksi o wymiarach 26 na 19 cm. Mam certyfikat potwierdzający jej autentyczność.