Maska z asymetryczną skaryfikacją. Guro. WKS XX wiek.

900,00 zł
Brutto

. Najciekawszym jej elementem jest asymetryczna skaryfikacja w obrębie twarzy. To rzecz w afrykańskich maskach zupełnie niespotykana.


Maska pochodzi z Wybrzeża Kości Słoniowej. To jedyna rzecz, jakiej jestem w tym przypadku pewien. Przynależność plemienna jest już zagadką. Równie dobrze mogłaby być to maska wykonana dla Baule, Guro czy nawet Senufo. Nie jest to jednak w tej masce najważniejsze. Najciekawszym jej elementem jest asymetryczna skaryfikacja w obrębie twarzy. To rzecz w afrykańskich maskach zupełnie niespotykana. Jedyny znany mi przykład asymetrii to Mbangu, maska bólu plemienia Pende. Jest to tym bardziej dziwne, że zarówno maski Baule jak i Guro charakteryzują się elegancją. Łagodnością rysów i harmonią przedstawianej twarzy. Często są portretem konkretnej osoby a nie sądzę aby w rzeczywistości ktoś posiadał niesymetryczne skaryfikacje.

Ostatecznie przypisałem maskę Guro. Zdecydował o tym krokodyl. (Oczywiście jeśli jest to krokodyl a nie np, jaszczurka). Jedno z pięciu totemicznych zwierząt Guro. Byłaby to więc maska „święta”, związana z bogiem Zemba i biorąca udział w uroczystościach dotyczących ziemi i jej plonów.

Rzeźbiarze Guro wykonują swą profesję z wyboru. Często wzbogacają kanon plemiennego wzoru artystyczną ekspresją.

Myślę, że maska pochodzi z połowy XX wieku. Niestety widać naprawę dużego pęknięcia. Jest wybarwiona naturalnym pigmentem. Owal dużo większy niż sama twarz służy do zamontowania trzcin lub rafii, zakrywających częściowo postać tancerza.

Maska ma 44 cm wysokości, 20cm szerokości i 16 cm głębokości.

Specyficzne kody