

Charakterystyczny dla wszystkich hetyckich rzeźb jest olbrzymi, ponad naturalnej wielkości wieniec rogów, zdobiący głowę zwierzęcia. Niektóre interpretacje kojarzą rozbudowany wieniec z wizerunkiem słońca i jego promieni.
Takie i podobne rzeźby jeleni odnaleziono na stanowisku archeologicznym w Alaca Hoyuk. Są eksponowane w Muzeum Cywilizacji Anatolii w Ankarze w Turcji. Oryginały powstały prawdopodobnie w latach 1500- 1800 p.n.e. W cywilizacji Hetytów podobne przedstawienie pojawia się dość często. Przynajmniej tak można sądzić po ilości odnalezionych tego typu artefaktów. Wieńczyły między innymi hetyckie sztandary.
W państwie hetyckim istniało wielu lokalnych bogów. Król był najwyższym kapłanem a mimo to pielęgnował kult regionalnych bóstw. Badacze sądzą, że jeleń był symbolem boga będącego opiekunem pól i okolic wiejskich. Nazywano go dzieckiem pól. Charakterystyczny dla wszystkich hetyckich rzeźb jest olbrzymi, ponad naturalnej wielkości wieniec rogów, zdobiący głowę zwierzęcia. Niektóre interpretacje kojarzą rozbudowany wieniec z wizerunkiem słońca i jego promieni.
Brąz ma łącznie z drewnianą podstawą 31 cm wysokości. Szerokość rzeźby to 26 cm a głębokość 18 cm. Nie wiem kiedy figura powstała ani kto ją wykonał. Muzeum w Ankarze za samo prawo do publikacji zdjęcia żąda kilkadziesiąt euro. Ciekawostką jest pieczątka na podstawie. Sugeruje, że przedmiot należał do ambasady tureckiej we Francji. Być może był prezentem jakim ambasada honorowała ważnych gości.