Tecum Uman. Maska. Drewno. Meksyk. XX wiek.

500,00 zł
Brutto

Szczególną cechą meksykańskich masek jest ich lokalność. Każda wioska może wprowadzić swój element do obchodzonych świąt. Każda ma zwykle własnego rzemieślnika odpowiedzialnego za powstawanie masek.

Maska, którą oferuję najbardziej przypomina gwatemalskie maski odnaszące się do indiańskiego wodza Tecum Umana. Tecum Uman zginął w XVI wieku, w bitwie z wojskami hiszpańskiego najeźdzcy, dowodzonymi przez Pedro Alvorada. Bitwa obrosła wieloma legendami, których częścią jest ptak quetzal mający przybrać barwę od krwi wodza. Tecum Uman został oficjalnie ogłoszony bohaterem narodowym Gwatemali.

Maska odbiega stylem i kolorystyką od masek gwatemalskich dlatego przypisałem jej meksykańskie pochodzenie. Spotkałem kilka tych masek na portalach sprzedażowych nikt z wystawiających nie pokusił się niestety aby je nazwać i opisać.

Maska różni się nieco odwzorowanymi zwierzętami ale szczególną cechą meksykańskich masek jest ich lokalność. Każda wioska może wprowadzić swój element do obchodzonych świąt. Każda ma zwykle własnego rzemieślnika odpowiedzialnego za powstawanie masek. Maski wykonywane są z bardzo różnych materiałów i jest to związane z regionem, w którym powstają. Często ulegają zniszczeniu podczas gwałtownych scen odgrywanych w trakcie ceremonii. Są naprawiane, klejone, malowane na nowo. Podobnie naprawiona jest moja maska. Poza tym zachowała się w dobrym stanie. Myślę, że powstała w drugiej połowie XX wieku.

Ma 58 cm wysokości, 23 cm szerokości i 21 cm głębokości.

Specyficzne kody