

. Sztuka Państwa Środka ze swoimi trwającymi kilka tysięcy lat tradycjami była bardziej rozpoznawalna niż chociażby sztuka Japonii. Japońscy rzemieślnicy dawali światu to czego oczekiwał dokładając mistrzostwo i precyzję wykonania.
Na pozór zagadka. Skąd chińskie archaiczne motywy zdobnicze z dynastii Shang i Zhou na wyrobie japońskim ? Bo, że wazon powstał w Japonii powtarzam za dużymi graczami na antykwarycznym rynku. Bardzo podobne obiekty widziałem w ofercie poważnych domów aukcyjnych. Były opisane jako japońskie.
Zwykle jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Produkcja japońskich warsztatów w końcu XIX i na początku XX wieku była zorientowana na eksport. Głównie na rynek europejski i amerykański. Liczył się biznes i komercja a świat zachodni kochał chińską egzotykę, była modna. Sztuka Państwa Środka ze swoimi trwającymi kilka tysięcy lat tradycjami była bardziej rozpoznawalna niż chociażby sztuka Japonii. Japońscy rzemieślnicy dawali światu to czego oczekiwał dokładając mistrzostwo i precyzję wykonania.
Wazon zachował się w dobrym stanie. Szczątkowe złocenia to zamysł artystyczny, stylizacja przedmiotu na starszy niż jest. Myślę, że wazon powstał w XIX wieku.
Ma 25 cm wysokości. Średnica podstawy wynosi 12 cm, wylewki 12,5 cm. Szerokość brzuśca to około 16 cm.