Wazon z smokami. Cloisone. Emalia komórkowa. Chiny. XX wiek.

400,00 zł
Brutto

Zdobią go dwa piękne żółte smoki oplatające brzusiec. Umieszczone na czarnym tle, podkreślone błękitem, czerwienią, szmaragdem i bielą tworzą wspaniała mozaikę barw uwypuklającą zalety zastosowanej techniki zdobienia. Umieszczone w dole zielone fale symbolizują wodę, żywioł w którym na co dzień mieszkają smoki.

Technika emalii komórkowej polega na układaniu wzoru z cienkiego, spłaszczonego drutu na metalowej powierzchni i wypełnianiu go barwnymi emaliami. Technika dotarła do Chin z Europy a cierpliwość i kunszt cesarskich rzemieślników uczyniły z niej wizytówkę chińskiej sztuki. I eksport z powrotem do Europy. Emalia komórkowa jako sposób zdobienia naczyń, największy rozkwit w Chinach zanotowała w XVII i XVIII wieku.

Ten konkretny wazonik powstał jak sądzę w pierwszej połowie XX wieku. Zdobią go dwa piękne żółte smoki oplatające brzusiec. Umieszczone na czarnym tle, podkreślone błękitem, czerwienią, szmaragdem i bielą tworzą wspaniała mozaikę barw uwypuklającą zalety zastosowanej techniki zdobienia. Umieszczone w dole zielone fale symbolizują wodę, żywioł w którym na co dzień mieszkają smoki. Generalnie bowiem smoki odpowiedzialne są za zasoby wodne. Żyją w morzach, wśród fal i chmur, w jeziorach, głębokich stawach, zbiornikach wodnych. Rozgniewane mogą spowodować suszę lub wprost przeciwnie potężną powódź. Przybierają różną postać. Mogą mieć osiem łap jak również cztery, tułów krępy lub długi na kilka metrów.

Smok w różnych postaciach pojawia się w sztuce państw azjatyckich. Wizerunki smoków zdobią porcelanę, pojawiają się w drzeworytach, Odlewane są w brązie, wykuwane w kamieniu, rzeźbione w drewnie.

Wazon zachował się w niezłym stanie. Ma co prawda niewielkie wgniecenie na brzuścu i drugie większe na podstawie ale żadne z nich nie spowodowało ubytków emalii. Wazon ma 24 cm wysokości i 12 cm szerokości. Średnica podstawy wynosi 7 cm.

Specyficzne kody