Orient
-
Paw. Kadzielnica. Indie. Brąz. XIX/XX...
1 100,00 złPaw w sztuce islamu jest bardzo częstym motywem.
-
Budda Riant Rattanakosin Phra...
600,00 złZa ludowym pochodzeniem brązu przemawiałoby niestaranne prymitywne opracowanie rzeźby i jakość odlewu.
-
Odrodzenie Mameluków. Wazon. Egipt....
1 100,00 złSądzę, że wazon został wykonany w Egipcie w czasie gdy rodziła jego nowoczesna państwowość. Świadomość własnej tożsamości narodowej powodowała, że sztuka w tym okresie nawiązywała do jednego z najświetniejszych okresów twórczości artystycznej islamu „ Odrodzenia Mameluków”.
-
Garuda przenoszący Wisznu. Brąz....
800,00 złWisznu przybiera postać czterorękiego mężczyzny, dzierży w nich konchę, lotos, maczugę i dysk.
-
Mizaru. Małpa. Kamień. Azja. XIX/XX...
800,00 złRzeźba Mizaru bo tak się nazywa małpa, która zasłania oczy jest wykonana z kamienia, zapewne jest to rodzaj kwarcytu. Jest ciężka widać wyraźnie jej ziarnistą strukturę
-
Tańcząca Aspara. Brąz. Azja...
2 500,00 złPełną gracji postać tancerki artysta uchwycił w pozie nieco odmiennej od tych najczęściej przedstawianych, przez co rzeźba zyskała na dynamice i ekspresji.
-
Hanuman. Brąz. Bastar. Indie. XX wiek.
1 200,00 złJest czczony w różnych odmianach w całej Azji, jego postać znajduje ucieleśnienie w kulturze ludowej a nawet we współczesnej popkulturze. I zapewne z ludowych wierzeń pochodzi to przedstawienie Hanumana nieco odmienne od tradycyjnej ikonografii.
-
Lampa oliwna. Brąz. Persja. XII wiek.
1 200,00 złLampa należy do prostych, „ubogich”, z odkrytym zbiornikiem, bez wyraźnego gniazda na knot. Jest tych lamp w sprzedaży dużo mniej.
-
Patera. Brąz. Chiny. Qing.
2 800,00 złPewien kłopot sprawia mi kształt naczynia. Nietypowy dla sztuki chińskiej. Bardziej nawiązującej do estetyki europejskiej. I przyznaję szczerze, że nie znalazłem identycznego w kształcie przeglądając setki chińskich waz, naczyń i pater. Ażurowa ścianka też nie jest dla Chin najbardziej typowa.
-
Żardiniera z motywami orientalnymi....
2 100,00 złTak więc ostateczne rozstrzygnięcie o pochodzeniu żardiniery pozostawiam nabywcy, dodając, że mnie osobiście najbardziej przekonuje jej europejski rodowód.
Co do jednego wszyscy jesteśmy zgodni. Przedmiot powstał na przełomie XIX i XX wieku. Antykwariusze z Shangrilii określili nawet precyzyjnie jego czas powstania na rok 1900.
-
Kogut. Brąz. Persja. XIX/XX wiek.
1 600,00 złSpodobała mi się jej surowość, prostota wykonania ornamentu, zderzenie masywnej sylwetki z lekkością ogona zrobionego z cienkiej mosiężnej blachy. Lubię też drapieżny wyraz łba dostojnego ptaka. To zupełnie wystarczyło żebym stał się właścicielem rzeźby.
-
Zestaw odważników. Brąz. Birma, Laos....
1 000,00 złCo do tych konkretnych odważników pochodzą z różnych zestawów. Trafiłem na nie w Paryżu i miałem przywilej wyboru wśród naprawdę dużej kolekcji. Jestem przekonany, że są stare, nawet XVIII-wieczne.