Bretonka niosąca kosze. Brąz. Drewno. XX wiek.

1 200,00 zł
Brutto

 Doskonale oddaje ruch, niemal czuje się energię młodej kobiety (Bretonki jak sądzę), podążającej zdecydowanym krokiem, z dwoma wypełnionymi koszami. Kobieta zmaga się z nadmorskim wiatrem targającym jej suknię.

Rzeźbę kupiłem na niewielkiej giełdzie w Belgii. Uznałem, że jest świetna. Doskonale oddaje ruch, niemal czuje się energię młodej kobiety (Bretonki jak sądzę), podążającej zdecydowanym krokiem, z dwoma wypełnionymi koszami. Kobieta zmaga się z nadmorskim wiatrem targającym jej suknię. Mój entuzjazm osłabł nieco gdy w poszukiwaniu autora rzeźby natknąłem się na prace Ruth Milles (1873-1941).

To urodzona w Szwecji artystka, która w roku 1897, po studiach artystycznych w Sztokholmie, dołączyła do swego brata Carla, mieszkającego w Paryżu i pogłębiającego swą rzeźbiarską edukację w pracowni Augusta Rodina. Rodzeństwo założyło odnoszącą sukcesy firmę, która tworzyła rzeźby dzieci i postaci z bajek.

Ruth miesiące letnie spędzała w Bretanii wśród mieszkańców nadmorskich wiosek. Pewnie stąd w jej twórczości tak wiele rzeźb przedstawiających malownicze bretońskie wieśniaczki. Impresjonistyczne rzeźby Ruth Miles otrzymały nagrody Salonu Artystów Francuskich.

Z powodu gruźlicy wróciła do Szwecji gdzie nadal była czynna artystycznie realizując wiele zamówień od instytucji publicznych. Niestety pogłębiająca się choroba spowodowała konieczność amputacji nogi. Ruth przestała rzeźbić i zwróciła swe ambicje twórcze w stronę literatury.

Wracając do rzeźby, którą oferuję sądzę, że jest to impresja na temat twórczości Ruth Milles bądź jej naśladownictwo. Nie jest to kopia bo takiego przedstawienia nigdzie nie znalazłem choć jest wiele podobnych rzeźb. Istnieje też niewielka szansa, że rzeźba jest autorstwa Ruth, jest surowym odlewem przed procesem cyzelowania i patynowania tym bardziej, że jak sądzę jest stara. Była umieszczona na innej podstawie, która niestety się nie zachowała.

Rzeźbę sprzedaję jako dzieło anonimowego twórcy. Gdybym sądził inaczej, cena musiałaby być dwa razy wyższa i na dodatek wyrażona w euro.

Rzeźba ma 23 cm wysokości, 10 cm szerokości i 12 cm głębokości. Stoi na drewnianej podstawie o wymiarach 10 na 5,5 na 4 cm.

Specyficzne kody