Aktualności

GDAŃSK "WITA" KOLEKCJONERÓW

Moja ciotka Stefa ma się dobrze. Mimo 86 lat zachowała pogodę ducha, jasny umysł i komunikuje się z otoczeniem w sposób logiczny, precyzyjny, używając pięknej polszczyzny.

label
perm_identity Andrzej Miedziński
remove_red_eye 1595 views

SZTUKAJ KIBICUJE

Postanowiłem, że nie będę się wkurzał. Bo cierpią na tym wszyscy wokół. Jestem opryskliwy, marudzę, wybucham z byle powodu. W rodzinie stosunki są napięte, pies Gustaw z niesmakiem wychodzi na zieloną murawę przed blokiem, z przyjaciółmi jestem nieco poróżniony. A przecież to dopiero początek Euro i pierwszy mecz naszej reprezentacji.

label
perm_identity Andrzej Miedziński
remove_red_eye 1648 views

SZTUKI PLEMIENNE

... uświadomiłem sobie jak niewiele w kulturze się zmienia. Niezależnie od czasu i miejsca w jakim jej wytwory powstają. Jak silna pozostaje w ludziach potrzeba określenia swej plemiennej przynależności...

label
perm_identity Andrzej Miedziński
remove_red_eye 1518 views

"Walka kogutów"

Dawno mnie tu nie było. Nie do końca potrafię wytłumaczyć sobie i Wam ten fakt. Wrodzone lenistwo miało tu pewnie swój udział ale na pewno nie było decydujące. Rzecz jest poważniejsza. Myślę, że zdałem sobie sprawę z odpowiedzialności za słowo pisane. Nawet na takim forum jakim jest Facebook. Konkretnie chodzi mi o malarstwo Józefa Popczyka.

label
perm_identity Andrzej Miedziński
remove_red_eye 1667 views

J.POPCZYK - EMOCJONALNY BLUES

Mam mieszane uczucia. Dowcip z brodą głosi, że mieszane uczucia targają tobą wtedy gdy teściowa spada w przepaść w twoim nowym Mercedesie. Coś w tym jest. Chodzi o malarza Józefa Popczyka. Od wielu lat jestem gorącym zwolennikiem i propagatorem jego malarstwa. Pisałem już o nim w poście, wystawiałem jego obrazy w sklepie. Zainteresowani mogą wrócić i poczytać. Każdego kto choćby przypadkiem zwrócił uwagę na obraz Popczyka przekonywałem, że to malarz nietuzinkowy. Że  awangardowy. Że Polak tworzący w głównym nurcie europejskiej sztuki nowoczesnej. Że zapomniany, niedoceniony, nieznany. Że kiedyś na pewno to się zmieni. Że warto więc inwestować póki jest jeszcze tani. Gadałem tak kilka lat na każdej kolekcjonerskiej giełdzie jak Polska długa i szeroka. I nic. Grochem o ścianę. Straciłem więc zapał. Powiesiłem obrazy w sklepie i o Popczyku trochę zapomniałem. Uznałem, że gust mam spaczony i Józef Popczyk podoba się tylko mnie.

label
perm_identity Andrzej Miedziński
remove_red_eye 2169 views

W sezonie ogórkowym...

Kilka lat temu, na giełdzie, która dziś już nie istnieje w Waterloo w Belgii, kupiłem drewnianą rzeźbę. Za jakieś niewielkie pieniądze dziś kojarzę, że były to okolice 100 euro. Kupiłem bo mnie fascynowała, bo kinetyczna, trochę dziwna, zrobiona z egzotycznego twardego drewna. Kupiłem bo prowokowała do pytań co właściwie przedstawia, nie pozwalała pozostać mi obojętnym.

label
perm_identity Andrzej Miedziński
remove_red_eye 2164 views

SZTYKAJ ODKRYWA NOWE LĄDY

Czasem emocje są decydujące. Kupuję przedmiot bo nie potrafię mu się oprzeć. Refleksja przychodzi w momencie gdy trzeba go sprzedać a tym samym opisać w sposób nie powodujący kompromitacji. Powoli zaczynam się oswajać ze sztuką plemienną Afryki. Rozróżniać z grubsza z której części kontynentu pochodzi, dostrzegać funkcje jakie spełniała w swej pierwotnej roli.

label
remove_red_eye 2318 views

SZTUKAJ BADA SWOJE WNĘTRZE

W 1994 w Wenecji Damien Hirst pokazał dzieło zatytułowane „Matka i dziecko rozdzieleni”. Rozcięte wzdłuż krowa i cielak, zostały umieszczone w zbiornikach z formaliną. Jaskrawe reflektory wydobywały każdy zakątek wnętrzności zwierząt, powodując szok publiczności, krytyków, całego artystycznego świata zgromadzonego na weneckim Biennale.

label
perm_identity Andrzej Miedziński
remove_red_eye 2562 views

SZTUKAJ IDZIE NA WOJNĘ!

Sztukaj idzie się bić. Z Trzaskowskim. Żeby była jasność nie z nim a w jego szeregach. Idzie się bić choć interes ekonomiczny podpowiada neutralność. Sklep ma sprzedawać. Brać pieniądze od każdego kto chce płacić. Sklep nie ma poglądów politycznych. Ma je natomiast jego właściciel i za swój obowiązek uważa opowiedzieć się po jednej ze stron sporu.

label
perm_identity Andrzej Miedziński
remove_red_eye 2462 views

Koń, jaki jest

Sztukaj.pl znów się martwi. Nie wirusem. Tego skutecznie eliminuje za pomocą wszelkiego rodzaju płynów odkażających. Nie zaleceniami Sanepidu się martwi a uwagami firmy wspomagającej rozwój mojej firmy w sieci.

label
perm_identity Andrzej Miedziński
remove_red_eye 2552 views