Postacie. Toth Menyhert. Gwasz na tekturze. XX wiek.

12 000,00 zł
Brutto

Stworzył własny, niepowtarzalny styl. Jego inspiracją było miejsce gdzie żył i pracował. Wieś.

Toth Menyhert to wyjątkowy malarz o szczególnej pozycji w sztuce węgierskiej. Studiował na Węgierskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1930-35 w pracowni Janisa Vaszarego. Podczas studiów fascynował go kubizm ale już wówczas przenosił na grunt tego kierunku motywy folklorystyczne ze stron rodzinnych, gdzie wrócił po studiach. Pierwszą wystawę swych prac miał w roku 1941 a potem na prawie trzydzieści przestał publicznie prezentować swój dorobek, mino, że oficjalnie był członkiem grupy Baja i grupy artystów Tokaju. Utrzymywał się z pracy na roli i zwykłego malowania pomieszczeń.

Nie znaczy to, że przestał malować. Stworzył własny, niepowtarzalny styl. Jego inspiracją było miejsce gdzie żył i pracował. Wieś. Jej wierzenia, przesądy, pierwotne pojmowanie dobra i zła. Potrafił ubrać to w szaty sztuki nowoczesnej. Korzystał ze wszystkich jej narzędzi nie odchodząc jednak od malarstwa przedstawiającego, figuratywnego. Wplatał w nie motywy archaiczne i folklor węgierskiej wsi. Jego malarstwo zawierało też olbrzymi ładunek emocjonalny. Z czasem upraszczał formy, zbliżając się do ideału jakim miała być kula. Od 1974 roku zaczął się w jego malarstwie „okres biały”. Białe linie stają się coraz bardziej wyraziste. Kolory zaczynają podążać ku bieli, która w sztuce jest według niego kolorem w sztuce najbardziej komplementarnym. Toth Menyhert tworzył swą sztukę w samotności jednak w niczym nie odstawał od trendów światowej sztuki.

Odkryty przez kolekcjonerów po wystawie w 1968 roku trafił ze swymi obrazami do największych węgierskich muzeów i galerii. Pośmiertnie w roku 1990 otrzymał nagrodę Kossutha, jedno z najważniejszych dla Węgrów wyróżnień. Ceny jego obrazów sięgają dziesiątek tysięcy euro.

Obraz kupiłem przypadkowo. Nie znałem twórczości Menyherta. Nie wiedziałem co kupuję. Spodobał mi się i zrobiłem wszystko co trzeba aby go mieć. To była okazja jak się okazało. Cena jaką wystawiam też jest okazyjna, z dolnej granicy estymacji jego dzieł. Oczywiście jestem gotów poddać obraz każdej weryfikacji jakiej zażąda kupujący.

Obraz jest duży. Namalowany na tekturze gwaszem bądź olejnymi farbami. Przy tym sposobie malowania nie potrafię tego rozpoznać. Sam Karton ma wymiar 79 na 70 cm. Z ramą 88 na 80 cm.

Specyficzne kody