Macierzyństwo. Tikar. Kamerun. Brąz. XX wiek.

1 400,00 zł
Brutto

Tikarowie wierzyli bowiem, że dziecko powstaje z krwi menstruacyjnej kobiety.

Nawet nie będę się starał przybliżyć wszystkich grup etnicznych zamieszkujących teren dzisiejszego Kamerunu. Jest ponad 20 dużych grup, które często dzielą się liczne podgrupy a i te nie zawsze mówią tym samym językiem.

Dość powiedzieć, że lud Tikar [oczywiście podzielony na mniejsze etniczne społeczności] mieszka w północno-zachodniej części Kamerunu w pobliżu granicy z Nigerią. Członkowie tej społeczności są dumni ze swej historii i plemiennej przynależności. Podkreślają waleczność swych przodków i rolę Tikar w budowie państw afrykańskich. Ciekawostką jest, że wielu współczesnych Afroamerykanów zrobiło badania genetyczne aby udowodnić przynależność do ludu Tikar. Jak chociażby Condoleezza Rice.

Dla mnie ważne jest, że lud Tikar słynął z wyrobów swej sztuki plemiennej.Byli mistrzami w odlewnictwie z brązu w czym nie ustępowali mieszkańcom królestwa Beninu. Znane są ich piękne, duże, wykonane z brązu trony. Częstym motywem zdobniczym owych siedzisk było macierzyństwo. Tikarowie wierzyli bowiem, że dziecko powstaje z krwi menstruacyjnej kobiety. Krew ta w czasie ciąży tworzy ciało i większość narządów dziecka. Jedynie kości, mózg, serce i zęby powstają z męskiego nasienia.

Oferowana w sklepie figurka nawiązuje do odlewanych w Kamerunie tronów. Jest niemal ich pomniejszoną kopią. Przedstawia kobietę w tradycyjnym stroju, ozdobach i fryzurze przygotowującą się do karmienia dwojga dzieci. Prawdziwe cacko sztuki odlewniczej Tikarów. Piękna, trwała zielona patyna, pozwala sądzić, że przedmiot powstał najpóźniej w pierwszej połowie XX wieku.

Rzeźba ma 25 cm. wysokości i 17 cm. szerokości. Średnica podstawy to 8 cm.

Specyficzne kody