Vasyl Yarych. Cztery postacie. Brąz. XX wiek.

4 500,00 PLN
S DPH

 Przydała się artyście pewnie stara radziecka szkoła mówiąca, że sztuka ma być monumentalna i dydaktyczna.


Vasyl Yarych lub jak kto woli Wasilij Akimowicz Jaricz. Podaję angielski zapis imienia i nazwiska bo tylko w ten sposób można coś na jego temat znaleźć. Artysta urodził się w roku 1951 w obwodzie iwanofrankowskim na terytorium ówczesnego Związku Radzieckiego. Dziś jest to teren niepodległej Ukrainy. Skończył Instytut Sztuki Użytkowej i Dekoracyjnej we Lwowie.

Jest artystą uznanym i w pełni docenionym przez władze państwowe. Stworzył ponad 400 monumentów, pomników, rzeźb i tablic pamiątkowych rozmieszczonych na terenie całej Ukrainy. Jego dzieła trafiły do Muzeum Narodowego i Narodowej Galerii Sztuki we Lwowie. Wystawiał w większości europejskich państw a także w Stanach Zjednoczonych. Swe dzieła realizował w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Luksemburgu. Z żoną Svitlaną, wykładającą w Narodowej Akademii Sztuki, malarką, tworzą zgrany artystyczny duet i wspólnie wystawiają swe prace na Ukrainie i w świecie.

Słowem jest artystą spełnionym i nadal twórczym.

Nie mam prawa oceniać dorobku Yaricha twórcy pomników. Jego rzeźby zdobią przecież centralne place wielu ukraińskich miast w tym także Lwowa. Myślę, że źródłem jego sukcesu jest patriotyzm. Jako Polak mógłbym powiedzieć wręcz nacjonalizm. (Monumenty Bandery, UPA) Ale może nie do końca potrafię zrozumieć emocje twórcy w państwie budującym swą niepodległość i tożsamość narodową w tak wrogim otoczeniu. Przydała się artyście pewnie stara radziecka szkoła mówiąca, że sztuka ma być monumentalna i dydaktyczna.

Inaczej jest z formami tworzonymi z potrzeby wyrażenia siebie. Tu Yarych jest spokojny i wyważony. Tematy są codzienne, uniwersalne lub związane z religia lub mitologią antyczną. Artysta szuka równowagi miedzy statycznością a dynamiką. Stworzył swój własny styl. Obejrzałem wiele jego prac, niestety tylko na filmach i fotografiach ale myślę, że rozpoznałbym każdą następną.

Rzeźba, którą oferuję powstała zapewne we Francji. Tam ją kupiłem. Pewności nie mam, ale myślę, że jest związana z trudnym tematem stosunków między Algierią a Francją. Z wyzwoleniem arabskich kobiet. Że jest to fragment porzuconego, nie do końca zrealizowanego projektu. Świadectwem upływającego czasu.

Rzeźba jest duża i ciężka. Ma 37 cm. wysokości i 35 cm. szerokości.

Specifické reference