Bitwa o stromą górę. Brąz. XX wiek.

800,00 zł
Brutto

Przedstawiona bitwa rozgrywa się zapewne w czasie II wojny światowej o czym świadczyć może broń i ekwipunek żołnierzy, którzy zdobywają stromą górę leżącą u stóp starożytnej świątyni.


Rzeźbę kupiłem bo kojarzyła mi się z japońskimi cudeńkami wykonanymi w kości, gdzie na jednym centymetrze kwadratowym możemy oglądać kilka postaci. Oczywiście tu nie ma aż takiej precyzji ale i tak podziwiać należy determinację autora. Tym bardziej, że jest to odlew w brązie, technika nie zawsze pozwalająca panować nad końcowym rezultatem bez ostatecznego cyzelowania. Część postaci jest rozczłonkowanych i mam nadzieję, że jest to świadomy zabieg mający podkreślić okrucieństwo wojny. Przedstawiona bitwa rozgrywa się zapewne w czasie II wojny światowej o czym świadczyć może broń i ekwipunek żołnierzy, którzy zdobywają stromą górę leżącą u stóp starożytnej świątyni. Terytorialnie stawiałbym na Grecję bądź Italię. Poszukiwania w sieci nie przyniosły spektakularnych rezultatów więc je porzuciłem. Tym bardziej, że historia drugiej wojny światowej nie jest moją pasją.

Rzeźbę kupiłem w Polsce, więc przez moment zastanawiałem się czy rzecz nie dotyczy Monte Casino ale brak klasztoru na szczycie zdecydowanie dyskwalifikuje ten pomysł.

Rzeźba jest niewielka co w tym przypadku stanowi jej atut. Jej wysokość to zaledwie 17cm. a szerokość u podstawy to 13 cm.

Specyficzne kody