John Bier. Akrobaci. Brąz. Kamień. Holandia. XX wiek.

800,00 PLN
S DPH

.

Poza Akrobatami nie spotkałem zdjęć innych studyjnych rzeźb tego autora. Natomiast w Holandii stoi kilka pomników i rzeźbiarskich instalacji będących jego dziełem.


Rzeźbę kupiłem przekonany przez sprzedawcę, że jest to praca poznańskiego artysty. Nawet początkowo wystawiłem ją w sklepie z taką informacją. Czujność klienta, który odwiedził mój sklep w sieci i przekazane przez niego informacje pozwoliły mi moją wiedzę zweryfikować. Przy okazji bardzo dziękuję.

Akrobaci czy też Siedmiu Akrobatów bo pod takimi tytułami znalazłem rzeźbę w sieci są autorstwa holenderskiego rzeźbiarza Johna Biera. Urodził się w 1936 roku w Santpoort w Holandii. Skończył Instytiute for Appolied Arts w roku 1958. Nadal mieszka i tworzy Niderlandach.

Poza Akrobatami nie spotkałem zdjęć innych studyjnych rzeźb tego autora. Natomiast w Holandii stoi kilka pomników i rzeźbiarskich instalacji będących jego dziełem. Poza instalacją, która zdobi zewnętrzną ścianę budynku poczty i która jest ewidentnie abstrakcyjna, pozostałe rzeźby są niemal realistycznym odwzorowaniem postaci. Czasem zdobi je faktura czasem atrybut historycznie postaci przypisywany. Są idealnie wkomponowane w otoczenie jak zresztą wszystko w tym kraju, gdzie prostota, harmonia i użyteczność są naczelną zasadą kształtowania krajobrazu.

Rzeźba jest nieduża. Razem z kamienną podstawą ma 38 cm. wysokości i 13 cm. szerokości. Postacie akrobatów są opracowane zdawkowo. Dominującą cechą rzeźby jest jej faktura. Jest statyczna co jest w opozycji do tematu, który przedstawia, dynamiczną przecież gimnastykę artystyczną.

Specifické reference