Maska Kpeliyee. Senufo. Wybrzeże Kości Słoniowej. Brąz. XX wiek.

1 200,00 zł
Brutto

Maska Kpeliyee ma symbolizować ideał piękności kobiety, zaopatrzonej w rytualne ozdoby i akcesoria indywidualne dla każdej maski.


Właściwa maska Kpeliyee wykonana jest z drewna, bywa bardziej rozbudowana, zwykle wieńczy ją sylwetka ptaka. Używana jest podczas ceremonii inicjacyjnych stowarzyszenia Poro. Ta, którą oferuję jest wykonaną z brązu jej mniejszą uproszczoną kopią. Używana jest przez stowarzyszenie Sandongo i służy do wróżenia.

Życie społeczności Senufo zamieszkującej Wybrzeże Kości Słoniowej organizują cztery stowarzyszenia Poro odpowiedzialne za tradycję i kult przodków, Wambeke grupujące czarowników, Sandongo zrzeszające wróżbitów i dość specyficzne stowarzyszenie Tyekpa obejmujące żyjący oddzielnie odłam społeczności Senufo - Fodonon kultywujące wielodniowe, muzyczne ceremonie pogrzebowe.

Maska Kpeliyee ma symbolizować ideał piękności kobiety, zaopatrzonej w rytualne ozdoby i akcesoria indywidualne dla każdej maski. Jej główne zastosowanie według źródeł, z których korzystałem to taniec młodych mężczyzn stowarzyszenia Poro, którzy odbyli wielodniową, ceremonię inicjacji, podczas której posiedli tajemną mądrość klanu. Mężczyźni ubrani w maski przedstawiające kobietę, mają za zadanie zdobyć uwagę kobiet członkiń plemienia. Ma to jednocześnie symbolizować dwoistość ludzkiej natury i świata, jeden z kanonów wiary Senufo. Kobiety zrzeszone w stowarzyszenie Sandongo odpowiadają za wróżby i przepowiednie i używają do tego celu pomniejszonej maski Kpeliyee i ta czasem wykonana jest z brązu. O konkretny spośób jej wykorzystania proszę nie pytać bo nie wiem.

Maska którą oferuję ma 28 cm. wysokości 14 cm. szerokości i 6cm. głębokości. Trwała patyna pozwala mi sądzić, że ma swoje lata.

Specyficzne kody