Słoń w rynsztunku bojowym. Brąz. Dhokra. Indie. XX wiek.

700,00 PLN
S DPH

  O militariach wiem niewiele, jednak sądzę że rzeźba przedstawią indyjskiego słonia bojowego. Świadczą o tym przedmioty jakie trzymają w dłoniach kornacy, poganiacze słonia.


O militariach wiem niewiele, jednak sądzę że rzeźba przedstawią indyjskiego słonia bojowego. Świadczą o tym przedmioty jakie trzymają w dłoniach kornacy, poganiacze słonia. To typowa biała broń używana w Indiach. Jako smutną ciekawostkę podam, że ta broń była także wykorzystywana przeciw własnemu słoniowi. Wadą słoni bojowych było to, że choć łatwo wywoływały panikę i spustoszenie w szeregach wroga to same też w nią równie łatwo wpadały. Wówczas obowiązkiem kornaka, aby zapobiec rozbiciu własnych formacji było wbicie w czaszkę słonia stalowej spisy. Przy pomocy specjalnego młota, który miał na wyposażeniu.

O ile w początkowym okresie ( a słonie w armii były wykorzystywane ponad 2000 lat) słonie budziły w przeciwnikach olbrzymią grozę i przerażenie to z czasem nauczono się z nimi walczyć. Znane są opisy bitew gdzie przeciw słoniom wystawiano świnie. Polewano je gorącym tłuszczem i ich przeraźliwy kwik budził panikę wśród słoni. Podobną rolę pełniły wielbłądy, na grzbietach których podpalano bele siana i wysyłano na przeciw słoniom, osiągając ten sam efekt. Atakowano także miękkie części ciała zwierzęcia. Słoń, którego sprzedaję ma ochronną zbroje na trąbie a także na pozostałych wrażliwych częściach ciała.

O technikach odlewniczych ludu Dhokra sporo już pisałem.(Sowa, Ryba). Może jeszcze parę słów o samej rzeźbie. Tu dokładnie widać, ludowy charakter tych rzeźb. Chociażby proporcje odbiegające  zupełnie od rzeczywistości. Słoń bardziej przypomina dużego konia, na którym siedzi trzech jeźdźców a przecież nikt nie ma wątpliwości, że jest to słoń. Przedstawienie jest uroczo zdeformowane.

Rzeźba nie jest bardzo stara. Stawiałbym na drugą połowę XX wieku. Nie jest też duża, słoń ma 20 cm. długości i 20 cm. wysokości ma cała rzeźba. Jej szerokość to 7cm.

Specifické reference