Fajka Bamum.Brąz. Kamerun. XX wiek.

300,00 PLN
S DPH

Fajka nie jest zapewne przesadnie stara. Kupiłem ją zafascynowany jej kubistycznymi walorami. Jest dowodem na rodowód sztuki współczesnej.


Fajka, odkąd Portugalczycy w XVI wieku przywieźli ją do Afryki, zadomowiła się bardzo powszechnie na tym kontynencie. Materiał z jakiego jest wykonana świadczy o statusie i zamożności jej użytkownika. Począwszy od olbrzymich, odlanych z brązu, mających często ponad półtora metra długości, które tradycja wiąże z regaliami króla Fon do krótkich, prostych, drewnianych używanych zazwyczaj przez kobiety, są fajki wyróżnikiem miejsca jakie ich właściciel zajmuje w społeczności.

Oferowana fajka jest przykładem mistrzowskich umiejętności rzeźbiarzy plemienia Bamum. Cybuch fajki kończy głowa z charakterystycznymi dla sztuki tego plemienia wypukłymi policzkami, mającymi podkreślać siłę i dostojeństwo portretowanej osoby. Dalej mamy siedem, mocno geometrycznych przedstawień jaszczurek choć niektórzy chcą widzieć w nich podobizny krokodyla. Zarówno krokodyl jak i jaszczurka są symbolami przynależnymi hierarchii królewskiego dworu. Być może też tajnych stowarzyszeń tak rozpowszechnionych w Afryce. Ciekawostką jest fakt, ze zwierzęta mają po dwie głowy. Osobiście wiązałbym to z umiejętnościami odrzucania, w razie śmiertelnego zagrożenia, ogona przez jaszczurki. Wówczas trudno jest rozpoznać gdzie jest przód, gdzie tył jaszczurki. Cybuch fajki wieńczy pierścień z jeszcze bardziej zgeometryzowanymi przedstawieniami tych zwierząt.

Fajka nie jest zapewne przesadnie stara. Kupiłem ją zafascynowany jej kubistycznymi walorami. Jest dowodem na rodowód sztuki współczesnej.

Przedmiot ma 70 cm długości. Ozdobny cybuch ma 16 cm i jest szeroki na 6 cm.

 

Specifické reference