Inicjacja. Latmul. Papua Nowa Gwinea. XX wiek.

1 800,00 PLN
S DPH

Krokodyl według wierzeń, mieszkających wzdłuż rzeki Sepik plemion Latmulów symbolizuje ducha przodków. Ponieważ cały świat powstał z wody krokodyl był jednym z jego praojców.

Poruszam się trochę po omacku ponieważ to moje pierwsze spotkanie z sztuką plemienną Oceanii. Rzeźba przedstawia, sądząc po rysach twarzy mężczyznę, którego obie ręce tkwią po łokcie w paszczach dwóch krokodyli. Brak zaznaczonych genitaliów, zwykle bardzo eksponowanych w rzeźbach pozwala mi sądzić, że przedstawienie nawiązuje do rytuału inicjacyjnego, zmieniającego młodzieńca w mężczyznę.

Krokodyl według wierzeń, mieszkających wzdłuż rzeki Sepik plemion Latmulów symbolizuje ducha przodków. Ponieważ cały świat powstał z wody krokodyl był jednym z jego praojców. Nadal zwierzę to pełni olbrzymią rolę w wierzeniach plemienia. Podczas innych rytuałów inicjacyjnych na ciele chłopców powstają skaryfikacje naśladujące łuski bądź nawet ukąszenia tego gada. Przedstawione w rzeźbie krokodyle pożerają symbolicznie młodego niedoświadczonego ducha młodzieńca i wypluwają już pełnowartościowego mężczyznę. Warto też zwrócić uwagę na nogi młodzieńca. Bardziej przypominają łapy krokodyla niż ludzkie członki.

Sztuka Latmulów jest stosunkowo najlepiej poznana. Najwcześniej zetknęli się oni z cywilizacją białych bo już pod koniec XIX wieku. Najwcześniej odpowiedzieli na zapotrzebowanie świata na ich dzieła. Rodzi to oczywiście pytania o autentyczność tych dzieł. Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Sztuka Papuii Nowej Gwineii, podobnie jak ich wierzenia jest nadal bardzo hermetyczna i stosunkowo mało poznana i trudno jednoznacznie oddzielić komercję od potrzeby przedstawiania własnej tożsamości.

Rzeźba jest duża. Ma 138 cm wysokości i 30 cm szerokości. Jest dość płaska. Ma zaledwie 10 cm głębokości. Wykonana jest z twardego drewna. Powstała w XX wieku.

Specifické reference