Dzioborożec i jaszczurka. Bobo. Burkina Faso. XX wiek.

1 000,00 zł
Brutto

Cechą wspólną wszystkich jest geometryzacja kształtów i powtarzający się w malaturze rytm prostych figur geometrycznych mający im zapewnić dodatkową energię duchową.


Dzioborożec według wierzeń Bobo ma moc magiczną. Jako ptak ma możliwość kontaktowania się ze światem duchów. Ponadto jest symbolem wiedzy i mądrości. Jaszczurka według tych samych wierzeń jest spokrewniona z duchem wody, który odpowiada za płodność i dobrobyt.

Ulotne powietrze symbolizujące duchowość i wymierna woda dająca plony. Na podstawie takich przeciwieństw bóg Wuro stworzył świat. Utrzymanie harmonii między tymi przeciwieństwami zapewniają obrzędy i rytuały, które dotyczą trzech głównych dziedzin inicjacji, plonów, zbiorów, uprawy roli i pogrzebów.

Bobo tworzą piękne maski. Taneczne są czasem tak wysokie jak dorosły człowiek. Cechą wspólną wszystkich jest geometryzacja kształtów i powtarzający się w malaturze rytm prostych figur geometrycznych mający im zapewnić dodatkową energię duchową.

Maska, którą oferuję jest duża i bardzo efektowna. Jest niestety niezbyt stara. Myślę, że powstała pod koniec XX wieku. Ma 127 cm długości i 22 cm szerokości. W części hełmowej ma 23 cm wysokości.

Specyficzne kody