Minimalizm od Baule. Wybrzeże Kości Słoniowej. XX wiek.

900,00 PLN
S DPH

Maska symbolizuje życiodajną siłę słońca. Symboliczne rogi umieszczone na szczycie maski nawiązują do mocy bawołu.


Piękna minimalistyczna maska. Dość popularna. Rzadka w ze względu na wielkość tego egzemplarza. Zwykle te maski są dużo mniejsze. Zwykle są też okrągłe w kształcie. Bardzo różna jest też kolorystyka tych masek. Spotkałem żółte, czerwone, niebieskie. Kolor mojej zmieniła położona kiedyś patyna.

Maska symbolizuje życiodajną siłę słońca. Symboliczne rogi umieszczone na szczycie maski nawiązują do mocy bawołu. Byk według wierzeń Baule jest także istotą boską. Jego siła i witalność są tak potężne, że należy chronić przed nią kobiety tej społeczności. Na co dzień kobiety nie powinny  maski oglądać. Jest ona używana podczas dorocznego święta Goli.  Wieńczy strój tancerza całkowicie ukrytego w palmowych liściach. Uroczystości Goli trwają cały dzień, są związane ze zbiorem plonów, i są podziękowaniem za ich obfitość. Taneczny korowód odbywa się według ścisłego scenariusza. Biorą w nim udział cztery grupy masek uszeregowane według powagi i znaczenia. Maska, którą oferuję jest jedną z nich.

Jak już wspomniałem maska jest wyjątkowo duża. Ma 85 cm wysokości i 55 cm szerokości. Jej głębokość to 8 cm. Moim zdaniem powstała w drugiej połowie XX wieku.

Specifické reference