Talizman. Lalka Namji. Kamerun. XX wiek.

1 200,00 PLN
S DPH

Lalka może też być użyteczna dla kobiet mających kłopot z płodnością i prawdę powiedziawszy jest to główny atrybut lalek Namji.


Proste stylizowane, drewniane lalki stały się niemal symbolem plemienia Namji zamieszkującego północny region Kamerunu. W plemiennej tradycji pełnią bardo wiele funkcji, może nawet trochę dziwić ich wszechstronność.

Lalka przekazana przez zamężną kobietę malej dziewczynce jest zabawką, która uczy odpowiedzialności. Trzeba ją nosić w określony sposób i regularnie karmić czyli składać ofiarę z resztek pożywienia inaczej straci swą magiczną moc.

Podarowana przez młodzieńca dziewczynie jest zaproszeniem do narzeczeństwa. Jej przyjęcie oznacza zgodę a jednocześnie zobowiązuje obdarowaną do noszenia jej w widocznym miejscu.

Może być ślubnym talizmanem zapewniającym młodej parze szczęście i obfitość potomstwa. Tak jest zapewne w tym konkretnym przypadku bowiem najczęściej lalki występują jako pojedyncza postać.

Lalka może też być użyteczna dla kobiet mających kłopot z płodnością i prawdę powiedziawszy jest to główny atrybut lalek Namji. Duchową, magiczną moc nadaje figurkom plemienny czarownik Nganga. Zwykle lalki nie są zbyt duże ze względów praktycznych, bo należy je mieć jak najczęściej przy sobie. Moja ma 37 cm wysokości i 15 cm szerokości. Najstarsze wykonywane były z jednego kawałka drewna różanego. Moją wykonano zapewne w drugiej połowie XX wieku.

Specifické reference