Zestaw 6 odważników. Brąz. Birma, Laos, Kambodża. XX wiek.

800,00 PLN
S DPH

Zaletą oferowanego przeze mnie zestawu jest jego kompletność. Przyznam szczerze, że nigdzie w ofercie nie spotkałem zestawu składającego się z sześciu elementów.


Przez kolekcjonerów nazywane Syjamskimi Odważnikami do Opium. W Birmie pojawiły się już w XI wieku. Od XVI wieku wzorzec wag był ustalony przez Króla i przechowywany w siedzibie Najwyższej Rady Stanu. Królewscy urzędnicy mieli prawo kontrolować zgodność odważników używanych przez kupców z królewskim wzorcem. Za pomocą niewielkich przenośnych wag ważono nimi cenne towary. Szlachetne kruszce, szlachetne kamienie, perły, leki i właśnie opium. Choć pełniły rolę czysto użytkową dbano o ich estetyczną formę. Przybierały postać symbolicznych zwierząt. Widziałem odważniki w kształcie kaczki, psa Foo, szczura, chimery, smoka, żaby. Odlewano je metodą na wosk tracony czasem były srebrzone.

W ostatnich dwóch latach sporo tych odważników trafiło na rynek antykwaryczny ponieważ w kilku transzach do sprzedano olbrzymią kolekcję należącą do członka rodziny królewskiej z Danii.

Zaletą oferowanego przeze mnie zestawu jest jego kompletność. Przyznam szczerze, że nigdzie w ofercie nie spotkałem zestawu składającego się z sześciu elementów. Nie starałem się określić ich dokładnej wagi, gdyż sądzę, że te spełniały już tylko funkcję czysto dekoracyjną.

Największy odważnik ma 8 cm wysokości i 3 cm szerokości. Najmniejszy 2,5 cm wysokości i 1 cm szerokości.

Specifické reference