Byk. Maska. Bobo. Burkina Faso. XX wiek.

1 000,00 PLN
S DPH

Bobo uważają, że tkwi w nich boska moc. Są ostoją tradycji, zamieszkują w nich duchy opiekuńcze zwierząt wyobrażonych w maskach.


Chociaż świat według wierzeń Bobo stworzył bóg Wuro z bryły błota, to powinna w nim panować ścisła równowaga między słońcem i deszczem, wodą i ziemią. Ludzie naruszają tę równowagę czyniąc zło. Syn boga Wuro a zarazem pierwszy człowiek na ziemi Dwo, kowal z profesji ma za zdanie pośredniczyć między bogiem Wuro a ludźmi aby przywracać naruszoną równowagę. Ważnym elementem takiej naprawy są ceremonie oczyszczania. Główna odbywa się z końcem pory suchej przed obsadzaniem pól. Dominującym elementem pozwalającym na oczyszczenie są maski. Bobo uważają, że tkwi w nich boska moc. Są ostoją tradycji, zamieszkują w nich duchy opiekuńcze zwierząt wyobrażonych w maskach. Duch maski przejmuje pełną kontrolę nad noszącym ją podczas ceremonii człowiekiem. Rządzona przez radę starszych społeczność dba aby młodzieńcy podczas inicjacji poznawali magiczną i boską moc maski.

Maska przedstawiająca bawoła, ucieleśniająca jego moc i siłę, przeznaczona jest do noszenia z pełnym strojem tanecznym. Jest to maska hełmowa zakładana skośnie na głowę. Malowana w trzy kolory, naturalnymi pigmentami jest pięknym przykładem wykorzystania barwy dla uwydatnienia plastyczności formy. Ma niestety niewielkie ubytki i dość prymitywne naprawy. Myślę, że jest stara, na pewno wykonano ją w pierwszej połowie XX wieku. Jest dość duża, ma 48 cm wysokości, 33 cm szerokości i 17 cm głębokości. Polecam.

Specifické reference