Strzelec. Biały metal. Francja. XX wiek.

400,00 PLN
S DPH

Mogę więc z pełnym przekonaniem przyjąć, że rzeźba przedstawia strzelającego z łuku centaura i jest wyobrażeniem zodiakalnego Strzelca o czym zresztą świadczy umieszczony na spodzie napis.

Z zodiakalnym Strzelcem zamieszania narobili starożytni Grecy. Twierdzili, że ten gwiazdozbiór nie może wyobrażać centaura bo te nie strzelały z łuków. Zresztą w mitologii greckiej centaury nie miały najlepszej opinii. To plemię o ciałach będących hybrydą człowieka i konia przedstawione zostało jako dzikie, gwałtowne, często pijane, jedzące surowe mięso upolowanych zwierząt, porywające ludzi i próbujące gwałcić kobiety. Według zasady, że wyjątki potwierdzają regułę kilka z nich znalazło swe miejsce na nieboskłonie. Chiron najmądrzejszy z centaurów, nauczyciel Jazona, Heraklesa i Achillesa prowadzi na niebie Argonautów do Kolchidy, Alfa i Beta Centauri wskazują Krzyż Południa. Krotos jako wynalazca łuku ma własną gwiazdę. Nie rozumiem więc obiekcji Greków co do używania łuków przez centaury.

Mogę więc z pełnym przekonaniem przyjąć, że rzeźba przedstawia strzelającego z łuku centaura i jest wyobrażeniem zodiakalnego Strzelca o czym zresztą świadczy umieszczony na spodzie napis. Wykonana jest z metalu będącego stopem cyny i ołowiu ale na pewno to nie jest cynkal. Metal jest bardzo ciężki i dość miękki. Powstała zapewne w XX wieku i dość daleka jest od od antycznych przedstawień centaura. Mnie bardzo podoba się głowa centaura. Trochę przypomina mi wizerunki dzielnych indiańskich wodzów.

Jest niewielka. Ma 14 cm wysokości, 8 cm szerokości i 12 cm długości. Wymiary podstawy to 13 na 9 cm. Nie wiem kto jest autorem. Kupiłem ją we Francji i sądząc po języku podpisu tam została wykonana.

Specifické reference