Zapasy żab. Cyna brązowiona. Okres Meiji. Japonia.

400,00 PLN
S DPH

Być może jest to japońska walka sumo ale niestety moja wiedza na temat tego istniejącego od wieków sportu jest zbyt nikła aby stwierdzić to z całą stanowczością.


Żaba w symbolice japońskiej związana jest ze szczęściem. Bierze się to głównie stąd, że słowa „żaba” i „powrót” brzmią tak samo. Z zastanawiającą mnie logiką Japończycy wywiedli wniosek, że dzięki żabie wydane pieniądze, czynione dobro czy uprzejmość powrócą do ciebie. Szczególnie przydatna bywa żaba w podróży, zapewnia szczęśliwy powrót.

Ale bardziej serio. Ta niewielka tacka pochodzi z okresu Meiji[1868-1912]. Był to czas wielkiej modernizacji Kraju Kwitnącej Wiśni. Zakończyły się rządy shogunów, władzy feudalnej, reformowano administrację, szkoły, wojsko. Japonia miała stać się silnym, nowoczesnym państwem na wzór krajów europejskich.

Mimo to Japonia nigdy nie odeszła od swych korzeni i tradycji w dziedzinie kultury i sztuki. Owszem wraz z postępem, zaczęto wykorzystywać nowe techniki zdobienia, pojawiły się nowe materiały lecz tematyka prac nie zmieniała się od wieków. To wówczas bardzo powszechnie pojawiły się przedmioty określane dziś „metal mixed”.

Ta niewielka tacka jest tego przykładem. Wykonana jest z cyny powlekanej brązem. Ma wymiar zaledwie 17 na 12,5 cm a mimo to jakość i wyrazistość przedstawionej sceny jest doskonała. Przedstawia zapasy żab rozgrywające się na brzegu sadzawki. Być może jest to japońska walka sumo ale niestety moja wiedza na temat tego istniejącego od wieków sportu jest zbyt nikła aby stwierdzić to z całą stanowczością.

Specifické reference