Głowa kobiety. Maska hełmowa. Temne. Sierra Leone. XX wiek.
Maska, którą sprzedaję, choć obecnie używana tylko przy okazji niepowtarzalnych maskarad organizowanych w ramach festiwalu Odelay, swe korzenie ma w rytuale inicjacyjnym młodych dziewcząt.
Społeczność Temne zamieszkująca część obszaru dzisiejszego Sierra Leone znalazła się w tym miejscu ustępując przed przymusową i agresywną islamizacją. Ostatecznie wiara w najwyższą istotę Kuru Masaba i wspomagające ją duchy przodków została zastąpiona przez islam. Stało się to jednak w sposób mniej gwałtowny, poprzez kontakty z islamskimi kupcami i innymi grupami etnicznymi, które islam przyjęły wcześniej. Zdecentralizowana społeczność Temne była podzielona na wioski, którymi rządzili wodzowie, którzy władzę dziedziczyli, zorganizowana w klany i stowarzyszenia.
Maska, którą sprzedaję, choć obecnie używana tylko przy okazji niepowtarzalnych maskarad organizowanych w ramach festiwalu Odelay, swe korzenie ma w rytuale inicjacyjnym młodych dziewcząt. Ceremonię organizowało żeńskie stowarzyszenie bondo, jednak pochód młodych dziewcząt udających się do świętego gaju prowadził szef męskiego stowarzyszenia soko. Niósł figurę będącą wyobrażeniem idealnej kobiety. Obrzęd inicjacyjny polegał na zapoznaniu się z tajnikami kobiecości, przygotowaniu do macierzyństwa i „zabiegu łechtaczki” (o którym nic nie wiem i nic wiedzieć nie chcę). Kilkudniowy rytuał kończył się tańcem młodych dziewcząt przyjętych właśnie do grona dojrzałych kobiet. Występowały w nim ukryte pod rusztowaniami zwieńczonymi maskami hełmowymi, przedstawiającymi torsy kobiet.
Odbywające się współcześnie barwne maskarady i tańce w ramach festiwalu Odelay, choć mają zwykle cele polityczne są traktowane przez młodzież jako próba wpisania się w miejską społeczność. Są w gruncie rzeczy nawiązaniem do starych plemiennych tradycji.
Prezentowana maska jest częścią dużej, wielopiętrowej konstrukcji zasłaniającej postać tancerza. Stanowi jej wierzchołek. Maska ma 35 cm wysokości, 20 cm szerokości i 19 cm głębokości. Pomalowana jest w tradycyjne jaskrawe kolory.