Maska. Bamum. Kamerun. XX wiek.

600,00 PLN
S DPH

 Tu chciałbym podzielić się tylko dodatkową informacją na temat charakterystycznych olbrzymich policzków. Jedna z interpretacji mówi, że świadczy to o wysokiej pozycji przedstawianej osoby. Tusza w Afryce była często synonimem bogactwa i dostatku. Jednym z jej przejawów jest okrągła twarz i pełne wystające policzki.


Lud Bamum zamieszkujący płaskowyż w Kamerunie znalazł się tam w wyniku migracji z północnej części Afryki. Szczególną rolę w ostatecznym ukształtowaniu się państwa Bamum odegrali sąsiedzi, lud Tikar. Na początku plemię Tikar podbiło ziemie Bamum a następnie zasymilowało się przyjmując większość wierzeń i tradycji Bamum.

Generalnie w większości przypadków, mówienie w Afryce o państwie w XIX wieku i wcześniej, jest nadużyciem tego terminu, jeśli używamy go w europejskim tego słowa znaczeniu. W afrykańskim państwie zostają i funkcjonują wszystkie przed państwowe formy organizacji społeczeństwa, klany, rody i rodziny. Niebagatelną rolę odgrywają liczne w Afryce stowarzyszenia, zarówno tajne jak i jawne. Jakakolwiek władza państwowa w Afryce wszystkie te puzzle musi brać pod uwagę.

Czymś co scala afrykańskie społeczności jest wspólna dla większości plemion wiara w kult przodków. Wśród Bamum szczególnym jego przejawem jest kult czaszki przodka. Jest jeszcze jedna rzecz zdecydowanie państwo Bamum wyróżniająca. Otóż jako jedyni w Czarnej Afryce stworzyli pismo. W XIX wieku pod auspicjami króla Noya uporządkowano liczący 80 znaków alfabet i nawet próbowano nauczać go w szkołach.

Masek Bamum używają głównie podczas świąt i obrzędów. Służą do tańca, najczęściej jako maski hełmowe. Kilka masek tego plemienia już w moim sklepie opisywałem. Tu chciałbym podzielić się tylko dodatkową informacją na temat charakterystycznych olbrzymich policzków. Jedna z interpretacji mówi, że świadczy to o wysokiej pozycji przedstawianej osoby. Tusza w Afryce była często synonimem bogactwa i dostatku. Jednym z jej przejawów jest okrągła twarz i pełne wystające policzki.

Maska, którą proponuję ma ładnie zachowaną polichromię. Także wewnętrzna strona maski zachowała ciekawą błyszczącą patynę. Widać naprawę nosa, więc dla któregoś z wcześniejszych właścicieli była dość ważna. Jest nieduża, ma 24 cm wysokości i 21 cm szerokości. Głębokość maski to 14 cm. Wykonana w drugiej połowie XX wieku.

Specifické reference