Bogini Bastet. Egipski kot. Brąz. Levy. XX wiek.

800,00 PLN
S DPH

Była boginią miłości, radości, muzyki, tańca, domowego ogniska. I co dziś może być niezwykle istotne Bastet chroniła przed chorobami zakaźnymi.


Kot w starożytnym Egipcie uważany był za święte zwierze. To prawdopodobnie pierwsza kultura, która udomowiła afrykańskiego dzikiego kota. Stało się to ponad trzy tysiące lat p.n.e. Za umyślne zabicie kota groziła kara śmierci. Bywało, że kota po śmierci balsamowano a właściciele na znak żałoby golili sobie brwi.

Kota w Egipcie kojarzono z boginią Bastet. Przedstawiano ją w postaci kota lub jako kobietę z głową kota. Była boginią miłości, radości, muzyki, tańca, domowego ogniska. I co dziś może być niezwykle istotne Bastet chroniła przed chorobami zakaźnymi. Prawdziwy rozkwit kultu Bastet nastąpił w czasach 21 i 22 Dynastii.

Rzeźba, którą sprzedaję jest kopią egipskiej figurki. Może niezbyt dokładną bo w oryginale na naszyjniku zdobiącym kota widzielibyśmy egipskie znaki. Poza tym, rzeźba w swym charakterze bardzo przypomina autentyczne egipskie figurki. Kot siedzi w dostojnej pozie, otula się własnym ogonem, wyznaczając granicę swojego terytorium i bezpieczeństwa. Ma charakterystyczną, nieco stylizowaną głowę, która tworzy aurę tajemniczości i magii. To kot z krainy bogów, z zaświatów.

Rzeźba jest sygnowana „Levy”. Nie przywiązywałbym do tego specjalnej wagi. Istniało wielu rzeźbiarzy o tym nazwisku. Na dzieło najsłynniejszego z nich Charlesa Levyego ta rzeźba mi raczej nie wygląda.

Kot licząc z podstawą ma 21 cm wysokości, 10 cm szerokości i 14 cm głębokości.

 

Specifické reference