Siewca. Brąz. Kamień. Willy Ceysens (1929-2007) Belgia.
Może jako przeciwwaga dla wykonywanego zawodu złotnika większość dzieł Willego Ceysensa powstała w aluminium. Zdają się obecnie przeżywać drugą młodość w związku z modą Vintage.
Willy Ceysens pochodził z artystycznej rodziny. Jego ojciec był malarzem a dodatkowo właścicielem zakładu złotniczego w Limburgu w Belgii. Willy przejął pracownię po ojcu co pozwoliło mu osunąć troskę o sprawy bytowe na dalszy plan. Zgodnie z tradycją warsztat realizował zamówienia na sztukę sakralną krzyże, kielichy mszalne, lichtarze, wyposażenie ołtarzy. Dzięki temu mógł realizować własne pomysły artystyczne. Powstawały dzieła, głównie rzeźbiarskie z z tematyką sakralną nie związane. Choć wiara w Boga była dla artysty ważna. Według Ceysensa sztuka to świadome poszukiwanie własnej duszy i sensu życia. Twierdził, że dzieło to rodzaj wizualnej ekspresji, najlepiej z jasnym przekazem, którego nie powinna zakłócać forma wypowiedzi.
Ceysens nie jest może artystą o światowym znaczeniu ale w Belgii rozpoznawalnym Żył tworząc dzieła zgodne z własnym postrzeganiem świata. W latach 1960-1980 współpracował z siecią sklepów sprzedających galanterię artystyczną, projektując dla nich przedmioty użytkowe o bardzo nowoczesnym dizajnie a także niewielkie rzeźby.
Rzeźby Willego Ceysensa stoją w przestrzeniach publicznych kilku belgijskich miast.
Na mnie szczególne wrażenie zrobił prospekt reklamowy Firmy „Duch i Ogień”, którą artysta założył w Holandii wraz z kilkoma przyjaciółmi.Przedstawione tam projekty instalacji urzekły mnie nowatorstwem, śmiałością, odwagą w łączniu tradycji z nowoczesnością.
Może jako przeciwwaga dla wykonywanego zawodu złotnika większość dzieł Willego Ceysensa powstała w aluminium. Zdają się obecnie przeżywać drugą młodość w związku z modą Vintage.
Rzeźba, którą oferuję, przedstawiająca siewcę jest w warstwie formalnej bardzo dla artysty charakterystyczna. Poprzez swą prostotę, minimalizm i ważkość przedstawionej idei będącej nawiązaniem do słów Biblii o zasianym ziarnie. Z drugiej strony jest bardzo rzadka ze względu na materiał z jakiego powstała. Rzeźby Willego Ceysensa wykonane z brązu są ewenementem.
Niestety podstawa rzeźby była uszkodzona a nie chciałem jej wymieniać ze względu na umieszczoną sygnaturę i tytuł.
Rzeźba nie jest duża. Ma 30 cm wysokości 15 cm szerokości i 6 cm głębokości. Stoi na kamiennej podstawie o wymiarach 10 na 12 na 3 cm.