Złoty cielec. Żywica. Europa Zachodnia. XX wiek.

800,00 PLN
S DPH

 Złoty cielec został po wsze czasy stał się symbolem bałwochwalstwa, fałszywego boga, niezdrowego umiłowania bogactwa.

Kiedyś moje oczekiwania finansowe dotyczące tej rzeźby były dużo wyższe. Kojarzyłem tę rzeźbę z belgijskim artystą z nurtu art deco. Niestety kartka, na której zapisałem jego nazwisko zaginęła bezpowrotnie i nigdy nie udało mi się autorstwa rzeźby zweryfikować.

Na dodatek znalazłem podobną stylistycznie rzeźbę, przedstawiającą złotego byka, sprzedawaną w sieciowych sklepach oferujących artykuły dekoracyjne dla domu. Ta, którą oferuję jest bardziej abstrakcyjna, bryłę byka w większym stopniu upraszcza i przekształca. Nadal jednak nie potrafię znaleźć jej autora.

Rzeźba przedstawia złotego cielca. Przynajmniej dla mnie taka jej interpretacja wydaje się być oczywista.

Złoty cielec to posąg wykonany przez Arona na prośbę zdezorientowanych Izraelitów w czasie czterdziestodniowego pobytu Mojżesza na gorze Synaj. Odlany został ze złotej biżuterii, którą Izraelici przekazali na ten cel. Miał zastąpić Boga, o którym myślano, że opuścił naród wybrany. Mojżesz po powrocie z góry Synaj kazał posąg rozbić, spalić, zetrzeć na proch i utopić w morzu. Nie koniec na tym bo wezwał plemię Lewitów i przy ich pomocy zgładził 3000 mężczyzn, którzy zwątpili w prawdziwego Boga. Tak więc pierwsza religijna schizma, ucieleśniona w złotym posągu miała bardzo tragiczne i krwawe zakończenie. Złoty cielec został po wsze czasy stał się symbolem bałwochwalstwa, fałszywego boga, niezdrowego umiłowania bogactwa.

Rzeźba prawdopodobnie wykonana jest z syntetycznego materiału. Gruba powłoka złotej farby, mimo licznych odprysków nie pozwala jednoznacznie określić materiału z jakiego została wykonana. Dopuszczam także możliwość, że jest drewniana.

Rzeźba ma wraz z podstawą 30 cm wysokości, 37 cm długości i 10 cm szerokości. Podstawa ma wymiary 29 na 12 na 4 cm.

Specifické reference