Biała maska. Punu. Drewno. Gabon. XX wiek.

500,00 PLN
S DPH

 Maski czarne pojawiają się gdy ludziom zagraża zło. Mają odwrócić chorobę, nieszczęścia, epidemie, przestępstwa, czary.

O maskach Punu już na „łamach” tego sklepu pisałem. Tu chciałem się przyznać, że wcześniej nie byłem wielbicielem tych masek. Wydawały mi się zwykłe, mało efektowne, mało afrykańskie. Teraz wiem, że aby maski Punu polubić i docenić trzeba je dogłębnie poznać. Wtedy, to co uważałem za wady, staje się tych masek zaletą.

Generalnie, jak już wcześniej pisałem, maski te dzielą się ze względu na kolor pigmentu, którym pokryta jest warstwa kaolinu, na białe (okuyi, mukundi) i czarne (ikwara).

Białe maski są pięknym, ucieleśnionym żeńskim przodkiem, niosącym ludziom żyjącym na ziemi radość i zabawę. Używają ich mężczyźni ubrani w stroje z rafii, szczelnie zakrywające całe ciało. Tańczą na długich ponad dwumetrowych szczudłach. Maski czarne pojawiają się gdy ludziom zagraża zło. Mają odwrócić chorobę, nieszczęścia, epidemie, przestępstwa, czary. Tańczący w maskach czarnych występują po zmierzchu a ich szczudła są o połowę krótsze niż ma to miejsce w przypadku tańczących w maskach białych. Czarnych masek używa się także podczas procesów sądowych i demaskowania osób podejrzanych o czary.

We wszystkich maskach Punu nie ma nic przypadkowego. Rzeźbiący te maski mężczyźni bo tylko mężczyzna ma prawo brać je do rąk, muszą trzymać się określonego wzorca, który wyznacza każdy ruch dłuta. Można wybrać między fryzurą wysoko upiętą, wysoko upiętą z zawojem w kształcie muszli, wysoko upiętą z zawojami po obu stronach głowy i jeszcze kilkoma wariantami uczesania, których z pamięci nie przytoczę. Podobnie ma się rzecz z kształtem ust, nieco europejskiego nosa, czy wschodnich w wyrazie oczu.

Ciekawostką jest, że w latach dwudziestych i trzydziestych maski Punu podbiły serca sławnych kolekcjonerów i równie sławnych artystów. Dziś nadmiar podniet jakimi kusi nas współczesny świat powoduje, że podobają nam się maski bardziej wymyślne, bardziej egzotyczne, bardziej deformujące. Choć, także dziś, rzadka, stara, czarna maska Punu potrafi kosztować fortunę.

Oferowana maska ma 30 cm wysokości, 23 cm szerokości i 12 cm głębokości.

Specifické reference