Fajka do palenia opium. Bambus. Blacha mosiężna. Japonia XIX wiek

400,00 zł
Brutto

Została wykonana z bambusa, cybuch zdobią nakładki z mosiężnej blachy. Jeśli dobrze rozpoznałem głównym motywem zdobniczym jest popularny w Japonii symbol chryzantemy.


Bywa, że poruszając się po giełdach i sklepach Zachodniej Europy czuję się jak ubogi krewny. Deprymują mnie ceny wystawionych przedmiotów. Opuszczam nos na kwintę bo wiem, że gdyby sprzedawca jakimś cudem sprzedał mi rzecz za jedną czwartą ceny to i tak nie potrafiłbym na niej zarobić. Zdarza się, że kupuję przedmioty cenowo dostępne a nie te, które chciałbym kupić.

Tak było po trosze w przypadku tej fajki. Kiedyś zawędrowałem na aukcję poświęconą sztuce Azji, Afryki i Oceanii. Większość wystawionych tam przedmiotów miała ceny wywoławcze i estymacje zbyt wysokie aby się o nie pokusić.

Natomiast fajka wydawała mi się stosunkowo tania tym bardziej, że w katalogu, za który biorą odpowiedzialność uznani eksperci, została opisana jako XIX-wieczna japońska fajka do palenia opium.

Kiedy zaczęła się licytacja fajki podniosłem rękę i ... zanim zdążyłem ją opuścić cena powędrowała powyżej stu euro. Co doliczając tzw. młotkowe dało dość sporą kwotę. Zwycięstwo okazało się pyrrusowe.

Fajka nie była raczej przeznaczona dla zamożnych palaczy opium choć wytrzymuje porównanie z fajkami średniej klasy. Została wykonana z bambusa, cybuch zdobią nakładki z mosiężnej blachy. Jeśli dobrze rozpoznałem głównym motywem zdobniczym jest popularny w Japonii symbol chryzantemy. Fajka ma 58 cm długości. Cena za jaką ją wystawiam jest tylko częścią tej, którą sam zapłaciłem.  

Specyficzne kody