Para ceremonialnych łyżek. Baule. Wybrzeże Kości Słoniowej. XX wiek.

1 300,00 PLN
S DPH

W mojej ocenie te dwie łyżki są prawdziwymi dziełami sztuki. Nie tylko afrykańskiej.


Łyżka w sztuce afrykańskich plemion to rzadko przedmiot tylko użytkowy. Spełnia liczne funkcje związane z religią, wierzeniami, ceremoniałem. Bywa symbolem prestiżu, statusu, pełnionej wśród współbraci roli. Może być formą łączności duchowej z przodkami.

Jako dzieło sztuki plemiennej nawiązuje wprost do rzeźb, jest przedstawieniem ludzkiej postaci a czasem jest cudownie abstrakcyjna.

Często łyżki odzwierciedlają kobiece ciało, jego krągłości, symbolizują kobiece łono, płodność, siłę i witalność.

U sąsiadów Baule Danów, Wunkirmian, łyżka symbol, jest ofiarowywana najlepszej gospodyni, organizatorce przyjęć dla całej społeczności. Jest przekazywana w kolejnych pokoleniach. Ma magiczną moc, wzmacnianą przez dary i ofiary jakie społeczność plemienna składa przed tym symbolem mocy i statusu.

Duże czerpaki afrykańskich łyżek symbolizują dostatek i obfitość pożywienia.

Tę akurat parę łyżek przypisałem, trochę intuicyjnie, społeczności Baule. Przypominają mi maski tego plemienia. Prywatnie mówiąc, jestem zafascynowany krągłościami i krzywiznami tych łyżek, które w abstrakcyjny sposób nawiązują do postaci ludzkiej. Podobne owale i elegancję odnajduję w niektórych maskach Baule. W mojej ocenie te dwie łyżki są prawdziwymi dziełami sztuki. Nie tylko afrykańskiej.

Niestety nigdzie w literaturze nie znalazłem informacji na temat o roli jaką miałaby pełnić para łyżek. Być może jest to powielenie częstego w Afryce przedstawienia kobiety i mężczyzny jako męskiego i żeńskiego pierwiastka.

Łyżki są w świetnym stanie. Mają ładne patyny i były zapewne częścią kolekcji o czym mogą świadczyć filcowe osłonki. Mają długość 33 i 30 cm i odpowiednio szerokość 9 i 10 cm.

Specifické reference