Łyżka ceremonialna. Mosiądz. XX wiek.
Tak naprawdę to jedynie przeglądając najstarsze benińskie brązy widziałem pewne podobieństwo. Trochę podobne ornamenty. Koguty zdobiące uchwyt łyżki mogłyby pochodzić z Beninu. Stylistyka przedstawionych zwierząt powodowała u mnie skojarzenia ze sztuką Beninu.
Poddaję się. Sprzedaję choć tak naprawdę nie wiem co. Oczywiście jest to ceremonialna, dwudziestowieczna łyżka, związana z kulturą plemienną. Ale to jest wszystko co z pewnością mogę na jej temat powiedzieć. Nie wiem gdzie została wykonana. Nawet nie potrafię wskazać kontynentu, na którym powstała. No, Europę wykluczam. Łyżka równie dobrze mogła zostać wykonana w Afryce, Azji, na którejś z wysp Oceanii czy w Australii.
Długie poszukiwania podobnej nie dały rezultatu.
Tak naprawdę to jedynie przeglądając najstarsze benińskie brązy widziałem pewne podobieństwo. Trochę podobne ornamenty. Koguty zdobiące uchwyt łyżki mogłyby pochodzić z Beninu. Stylistyka przedstawionych zwierząt powodowała u mnie skojarzenia ze sztuką Beninu. Nie twierdzę oczywiście, że łyżka jest tak stara. Nie twierdzę nawet, że powstała na tamtym terenie. Zastanawiam się jedynie czy artysta, który łyżkę wykonał inspirował się benińskimi starymi brązami. Ale to jest czysta spekulacja.
Łyżka ma 23 cm długości i 5 cm szerokości.