Zestaw odważników. Brąz. Birma, Laos. Kambodża. XVIII-XIX wiek.

1 000,00 zł
Brutto

Co do tych konkretnych odważników pochodzą z różnych zestawów. Trafiłem na nie w Paryżu i miałem przywilej wyboru wśród naprawdę dużej kolekcji. Jestem przekonany, że są stare, nawet XVIII-wieczne.

Kiedyś już oferowałem podobne odważniki w moim sklepie. Pisałem o nich dość obszernie. Opis nadal znajduje się na stronie w kategorii „Sprzedane”.

Więc teraz krótko. Po raz pierwszy odważniki w tej formie pojawiły się w Birmie w XI wieku. Od XV wieku powstał wzorzec wagi przechowywany w siedzibie Najwyższej Rady Stanu Króla Birmy. Pozwalało to królewskim urzędnikom kontrolować handel. Miało to tym większe znaczenie, że odważniki służyły w dystrybucji towarów drogich, luksusowych, dawało więc wgląd w poziom zamożności najbogatszej grupy poddanych. Za pomocą przenośnych wag ważono nimi szlachetne kamienie, złoto, srebro, perły popularne na Wschodzie afrodyzjaki, leki i opium. W potocznym odbiorze znane są jako odważniki do opium.

Co do tych konkretnych odważników pochodzą z różnych zestawów. Trafiłem na nie w Paryżu i miałem przywilej wyboru wśród naprawdę dużej kolekcji. Jestem przekonany, że są stare, nawet XVIII-wieczne. Wystawiam na sprzedaż 3 odważniki bo tak mi wygodniej ale jestem gotów rozmawiać o pojedynczym egzemplarzu. Wówczas cena wynosi 400 zł za sztukę i nadal jest to cena dobra za stary oryginalny odważnik do opium. Ich wymiary począwszy od najmniejszego to: mały smok, 5,5 cm wysokości,3 cm szerokości i 3,5 cm głębokości, bok kwadratowej podstawy ma 3cm, kaczka, 6,5 cm wysokości, 3 cm szerokości, 4 cm głębokości, średnica okrągłej podstawy to 4 cm, duży smok, 7 cm wysokości, 4 cm szerokości, 4 cm głębokości, średnica okrągłej podstawy to 4,5 cm.

 

Specyficzne kody