Promieniowanie. Brąz. Marie Mathias. 2003 rok.

1 300,00 PLN
S DPH

Myślę, że Marie Mathias ma w życiu dwie pasje. Rzeźbę i zaangażowanie w aktualne wydarzenia, mające wpływ na życie francuskiego społeczeństwa. Właściwie wszystkie jej rzeźby zawierają wyraźne przesłanie.

Marie Mathias urodziła się w Lille. Na jej oficjalnej stronie nie ma daty urodzin. W jednym z wywiadów mówi, że jako dziecko miała kontakt ziemią, zajmowała się pracami w ogrodzie. Potem dostrzegła, że gliniasta ziemia, jakiej wokół Lille nie brakuje, daje się formować. Zaczęła rzeźbić w glinie. Do dziś jest to jej ulubione tworzywo. Jest naturalna, pozwala na bezpośredni kontakt z przyrodą.

Mathias nie ukończyła żadnej szkoły artystycznej. W roku 1965 zapisała się w Paryżu na warsztaty organizowane przez Beaux Arts Ecole du Louvre. Potem jeszcze uczyła się rzeźby i malarstwa w prywatnych pracowniach. W roku 1972 otworzyła własną pracownię w Grenoble, gdzie zamieszkała na stałe.

Myślę, że Marie Mathias ma w życiu dwie pasje. Rzeźbę i zaangażowanie w aktualne wydarzenia, mające wpływ na życie francuskiego społeczeństwa. Właściwie wszystkie jej rzeźby zawierają wyraźne przesłanie. Zabierają głos w sprawie uchodźców, niesprawiedliwości, wojen, rasizmu itp. Mathias współpracuje z organizacją społeczna, zajmującą się wychowaniem młodzieży, w ramach interdyscyplinarnego zespołu, złożonego z filozofów, nauczycieli języków obcych, wykładowców nauk ścisłych i sztuk pięknych.

Mimo, że najbardziej lubi pracę z gliną, eksperymentuje z wieloma materiałami, korzystając z pomocy specjalistycznych ośrodków badawczych. Zajmuje ją żywica, poliester, polietylen i metalizacja różnych tworzyw. Nie brak w jej dorobku rzeźb odlanych w brązie.

W latach 1977- 2019 wzięła udział w 34 wystawach i wydarzeniach artystycznnych głównie na terenie Francji ale także wystawiała w Niemczech i Szwajcarii.

Rzeźba, którą oferuję występuje w kilku odmianach. Czasem postać trzyma w rękach kulę bądź lustro. Jej ponad dwumetrowy odpowiednik został przez autorkę podarowany liceum w Neuvilly. W zamyśle artystki Rayonnement czyli Promieniowanie jest symbolem możliwości oddziaływania na innych. Poprzez ideę pozwala uczynić życie na Ziemi lepszym.

Rzeźba ma 35 wysokości, 13 cm szerokości i 7 cm głębokości. Jest sygnowana na podstawie.

Specifické reference