Berło wtajemniczonych. Edan. Ogboni. Joruba. Afryka.

1 500,00 PLN
S DPH

 To jednocześnie fizyczna emanacja boga Edan.

Oferowane rzeźby to znak, symbol, berło jakie otrzymują członkowie stowarzyszenia Ogboni funkcjonującego wśród ludu Joruba. To swoista tajna rada starszych, pilnująca prawa i porządku, dbająca o dobrobyt całej społeczności, kontrolująca i wybierająca króla Oba. To jednocześnie fizyczna emanacja boga Edan. Członek tajnej rady otrzymuje Edan dożywotnio. Bywa, że Edan zostaje zamurowany w narożniku domu.

Rzeźba Edan tworzona jest według ściśle określonej symboliki. Moja rzeźba wszystkie te cechy posiada. To między innymi fajka u mężczyzny, kobieta w pozycji klęczącej, trzymająca się za piersi, kształt oczu i całej twarzy, kółka do spięcia postaci łańcuchem. I co bardzo istotne stalowy trzpień, na którym postacie są osadzone. W formie piętrowej występuje dość rzadko i ma zapewne dodatkową symbolikę ale ta na razie pozostaje poza zasięgiem mojej wiedzy. Od paryskiego sprzedawcy usłyszałem o symbolice zaślubin ale nie potrafię tego zweryfikować.

Trudno z całą pewnością określić wiek rzeźb. Osobiście umieszczam je w przedziale między początkiem a połową XX wieku.

Całość ma 44 cm. wysokości a same brązy 38 cm. Stoją na drewnianej podstawie o wymiarach  20 x 8 x 7 cm. Ładne stare patyny.

Specifické reference