Waza herbowa. Porcelana. Chiny ? Europa? XIX/XX wiek.

900,00 PLN
S DPH

Ciekawe, że rodzime wytwórnie porcelany przejmujące produkcję nadal korzystały z orientalnego wzornictwa, które na stałe zrosło się z porcelaną herbową.

To paradoks, że porcelana przedstawiająca europejskie herby kojarzy się głównie z Chinami. Rzecz ma swój początek w XVII wieku, gdy za pomocą Kompanii Wschodnio-indyjskiej wiele bogatych europejskich rodzin zamawiało porcelanowe serwisy zdobione własnymi herbami w Chinach. Podnosiło to prestiż, pozwalało podkreślić własną tożsamość szybko bogacącej się szlachty. Rozwój handlu, żeglugi, szybko rosnące ambicje arystokratycznych familii zaspokajała produkcja w Kraju Środka. Oczywiście ceramika herbowa znana była już dużo wcześniej czego najlepszym dowodem holenderskie Delfty czy włoska majolika ale skala potrzeb była w XVII wieku nieporównywalnie większa.

Choć nie było to proste. Należało wcześniej dostarczyć chińskim rzemieślnikom projekt herbu a ci nie zawsze byli super precyzyjni w jego odtwarzaniu. Zdarzało się na przykład, że europejskie zwierzęta obecne w polach heraldycznych były zastępowane przez zwierzęta bliższe faunie chińskiej. Nie zakłócił tych zamówień nawet długi czas oczekiwania. Liczy się, że na przestrzeni XVII i XVIII wieku do Europy trafiło ponad 4000 porcelanowych serwisów liczących nieraz kilkaset sztuk. Dopiero wprowadzony na początku XIX wieku podatek mający chronić europejskie manufaktury ukrócił ten handel.

Ciekawe, że rodzime wytwórnie porcelany przejmujące produkcję nadal korzystały z orientalnego wzornictwa, które na stałe zrosło się z porcelaną herbową.

Waza, którą oferuję nie jest, jak sądzę, bardzo stara. Stawiałbym na koniec XIX bądź początek XX wieku, choć wzornictwo przypomina XVIII wieczną porcelanę herbową produkowaną w Chinach, podobnie jak sygnatura. Nie upieram się tez, że powstała w Chinach. Równie prawdopodobna jest produkcja francuska bądź niemiecka.

Waza jest w bardzo dobrym stanie. Ma 40 cm wysokości. Średnica podstawy wynosi 16,5 cm.   

Specifické reference