Magiczny dzwonek. Brąz. Nepal. XIX wiek.

1 200,00 PLN
S DPH

 Temu zapewne służył, ujawniający swą moc w ręku szamana, oferowany w moim sklepie dzwonek.


Uchwyt dzwonka uformowany jest w kształt postaci szamana. Siedzi on w magicznym zapewne kręgu, na skraju którego, przysiadły rozmieszczone symetrycznie cztery ptaki. Całość odlana jest z brązu teraz pokrytego ciemno zieloną trwałą patyną.

Przedmiot kupiłem na aukcji w Chinon we Francji. Jest więc dokument potwierdzający autentyczność i wiek dzwonka.

Sztuka Nepalu jest stosunkowo mało znana. Zwłaszcza ta, która wyrosła z ludu, z pierwotnych wierzeń, kultu sił naturalnych, pamięci przodków, daleka od adoracji niebiańskich bogów według ich kanonicznego wzorca.

Magia i szamanizm były i nadal są ważną częścią życia ludzi mieszkających u podnóża Himalajów. Dżhankri bo tak nazywa się w Nepalu szaman, pełni w wielu społecznościach rolę uzdrowiciela, przegania złe duchy i moce a gdy się nie da przekupuje je. Temu zapewne służył, ujawniający swą moc w ręku szamana, oferowany w moim sklepie dzwonek. Dzwonek wydaje piękny czysty dźwięk, nie ma niestety serca a ja trochę się boję zamocować inne choć da się to zrobić w prosty sposób.

Dzwonek ma 19,5 cm. Wysokości. Średnica kręgu, na którym siedzą ptaki to 12 cm. Średnica kielicha 9 cm.

Piękny, rzadki, godny polecenia przedmiot w niczym nie ustępujący w swym wyrazie plemiennym artefaktom z Afryki i Oceanii. Bo tylko do nich można by go porównywać.

Specifické reference