Autoportret malarza. Olej. Polska. XX wiek.

2 800,00 zł
Brutto

Spojrzeniem pogodnego zadowolonego z siebie człowieka, spełnionego artysty.

Obraz zakupiony kilka lat temu na Jarmarku Dominikańskim od gdańskiego kolekcjonera. Człowiek zbiera głównie polskie malarstwo a z racji miejsca zamieszkania najwięcej w jego kolekcji dzieł artystów pochodzących z Pomorza. Niestety sprzedawca nie pamiętał już kiedy i od kogo obraz kupił. Widząc ilość zgromadzonych przez niego płócien nie miałem wątpliwości, że może nie pamiętać.

Obraz mimo, że nie sygnowany urzekł mnie. To była miłość od pierwszego spojrzenia. Wiedziałem, że bez niego nie wyjdę otwartą pozostawała kwestia ile zapłacę. Dla niepoznaki kupiłem w tym miejscu jeszcze kilka innych obrazów.

Obraz urzekł mnie prostotą ujęcia tematu, kolorystyką, spojrzeniem oczu zza grubych okularów. Spojrzeniem pogodnego zadowolonego z siebie człowieka, spełnionego artysty. Bo nie mam wątpliwości, że jest to autoportret malarza. Sądzę, że powstał w latach sześćdziesiątych. Zresztą sprzedawca sugerował taką datę zakupu.

Poszukując autora przejrzałem bardzo wiele fotografii przedstawiających malarzy. Usłyszałem dużo sugestii kto może być twórcą autoportretu. Wszystko na nic. Nie udało mi się z całą pewnością ustalić autora. Tę tajemnicę pozostawiam do rozwiązania przyszłemu nabywcy.

Obraz wykonany w technice olejnej. Liczne spękania farby. Niemniej jednak nadaje się do powieszenia na ścianie bez renowacji. Wymiar łącznie z ramą 83 na 66 cm.

Specyficzne kody