Chwała twarzy Mojżesza. Ilustracja do Biblia Sacra. S. Dali.

900,00 PLN
S DPH

Robił to na zlecenie swego wspomnianego już przyjaciela, który chciał w ten sposób przybliżyć artystę do Boga.


Grafika przedstawia twarz Mojżesza opromienioną boską chwałą. Jest jedną ze 105 ilustracji wykonanych przez Salwatora Dalego do Biblia Sacra wydanej w 1969 roku za sprawą Giuseppe Albareto. O Dalim pisał nie będę. Genialnego hiszpańskiego surrealistę zna każdy kto choć trochę interesuje się sztuką. Jest niekwestionowaną ikoną sztuki współczesnej.

O samej ilustracji warto kilka słów wspomnieć. S. Dali pracował nad ilustracjami do biblii w latach 1963-64. Robił to na zlecenie swego wspomnianego już przyjaciela, który chciał w ten sposób przybliżyć artystę do Boga. I Dali spełnił oczekiwania swego przyjaciela starając się szczerze i wiernie oddać ducha zawartego w Piśmie Świętym. Przykładem może być ta właśnie ilustracja. Rogi na głowie Mojżesza znalazły się zapewne w wyniku błędnego tłumaczenia tekstu biblii dokonanego przez Św. Hieronima. Hebrajskie słowo „garon” znaczy zarówno „promienieć” jak i „wypuszczać rogi”. Bóg raczy wiedzieć dlaczego Hieronim wybrał to drugie znaczenie. Dali nie jest już taki jednoznaczny. Jego Mojżesz ma czarne znaki na głowie ale możemy je także interpretować jako niesforne kosmyki włosów.

Oryginalne ilustracje Dali wykonał w technice będącej kombinacją gwaszu, tuszu, akwareli i pasteli. Zarówno Biblia Sacra jak i same ilustracje były kilkakrotnie wznawiane. Nie potrafię precyzyjnie określić kiedy została wydana ta właśnie ilustracja. Jest to na pewno jedno z wcześniejszych wydań. Wiem to za sprawą słońca. Jasna plama przy głowie Mojżesza to nie jest znak jego boskości. Nie ma jej w oryginale. Zrobiło ją słońce. Litografia wisiała przez wiele lat w jednym miejscu. I codziennie jakiś zbłąkany promień wybarwiał farbę drukarską.

Wymiar całości z ramą to 80 na 60 cm.

Specifické reference