Portret aktorki. Guy-Charles Revol (1912-1991) Kamień XX wiek.

3 000,00 PLN
S DPH

 Według krytyków równie sprawnie posługuje się ołówkiem jak i dłutem.

Swą przygodę z rzeźbą Guy-Charles Revol zaczął dość późno. Dopiero w wieku 33 lat trafił do do atelier wielu znanych w Paryżu rzeźbiarzy ucząc się u nich rzemiosła. Wiedzę czerpał z różnych miejsc co później miało przełożenie na różnorodność zainteresowań i technik w jakich powstawały jego prace.

Po raz pierwszy dostrzeżono możliwości młodego jeszcze artysty w roku 1939. Zaproszono go wówczas do pomocy przy dekoracji Pawilonu Francuskiego na Wystawie Światowej w San Francisco. I przez pewien czas prace przy dekoracji dużych obiektów stały się jego domeną. Jedną z polichromii w kościele wykonał na zlecenie Jeana Lamberta-Ruckiego. Revol wtapia się w artystyczny Paryż.

Przyjaźni się Denisem Maillartem modnym wówczas malarzem. Niemal dzielą pracownię a już na pewno mają wspólny telefon. Jego prace z tego okresu ciężkie są od zmysłowości.

Guy-Charles Revol interesuje się sportem wobec czego powstają liczne sportowe i nie tylko medale. Dużo rysuje. Według krytyków równie sprawnie posługuje się ołówkiem jak i dłutem.

Revol kocha także teatr. Stąd zapewne rzeźba, którą dzisiaj sprzedaję. To podobizna francuskiej aktorki Monelle Valentin, przeżywającej czasy swej największej świetności na początku lat pięćdziesiątych. Według mnie rzeźba czerpie swój artystyczny rodowód ze stylu art deco, na który artysta nałożył filtr surowości i egalitaryzmu lat powojennych. Rzeźba wygląda na wykutą w kamieniu ale bardziej prawdopodobne jest, że do jej wykonania użyto formy i mielonego marmuru. Widziałem też wersję tej rzeźby wykonaną w brązie. Jest dość duża. Jej wysokość to ok. 60 cm.  

Specifické reference