Postać demona. Rzeźba drewniana. XX wiek.

900,00 PLN
S DPH

Demony mają się tam świetnie wpisane w tysiące legend, tańców i wierzeń. I tak naprawdę trudno powiedzieć, który jest dobry a który zły.


Mam dużą trudność żeby określić miejsca pochodzenia oferowanej rzeźby z przedstawieniem demona. Bo równie dobrze mógł powstać w Chinach, Kambodży, Laosie, Wietnamie czy na jednej z 17 tysięcy wysp Indonezji. Oczywiście najbardziej prawdopodobnym miejscem jego wykonania jest Bali. Bo tam demony żyją w wielkiej obfitości zachowując kruchą koegzystencję z równie obficie występującymi bóstwami. Na Bali, będącej od wieków miejscem ucieczki różnej maści wolnomyślicieli przed zalewem islamu, wykształciła się dharma, religia będąca mieszaniną buddyzmu, hinduizmu, kultu przodków i rodzimego animizmu. Demony mają się tam świetnie wpisane w tysiące legend, tańców i wierzeń. I tak naprawdę trudno powiedzieć, który jest dobry a który zły. Bo Barong występujący pod postacią demona tylko się za niego przebrał aby pokonać Rangde władczynię wszystkich złych demonów i sprawczynię całego zła na ziemi. Ważny jest fakt, że nawet złe demony dają się udobruchać. Wystarczy codzienna ofiara. Może to być kilka ziarnek ryżu. I wówczas taka figura już tylko odstrasza prawdziwe demony, chroni przed złem.

Oferowana rzeźba wykonana jest z dość twardego drewna.Sądzę, że w pierwszej połowie XX wieku. Ma 81 cm. wysokości i prawie 30 cm szerokości, średnica podstawy to 27 cm. Ma kilka wyraźnych pęknięć co w niczym nie umniejsza jej egzotycznego piękna.

Specifické reference