Akam maska prowadząca. Bamum. Grassland. Kameurun. XX w.

1 200,00 PLN
S DPH

Zadziwia ekspresja i deformacje maski. Nie znam innej maski, w której przedstawienie ludzkiej twarzy zostało w sposób tak zasadniczy zmienione.

Z prawdziwą satysfakcją przedstawiam tę maskę. Jest bowiem bardzo rzadka. Może być prawdziwą gratką dla kolekcjonera sztuki Czarnej Afryki. Maska należy do plemienia Bamum, które zamieszkuje zachodni płaskowyż Kamerunu, dawne królestwo Bangwa. Najbardziej charakterystyczną cechą masek Bamum są wypukłe policzki i haczykowaty nos. Zwykle są to, podobnie jak moja, maski hełmowe umieszczane na głowie za pomocą specjalnego rusztowania zbudowanego z traw i trzciny. Jeśli wszystko dobrze zrozumiałem maski tej używa się podczas ceremonialnego tańca, korowodu wykonywanego podczas różnych ważnych dla społeczności zdarzeń. Podczas sadzenia, żniw, inicjacji, sądów, pogrzebów. Każda rodzina używa zestawu około 20 masek charakterystycznych tylko dla niej. Zwykle są to przedstawienia zwierząt. Akam, maska prowadząca taniec, jest wspólna dla wszystkich rodzin.

Zadziwia ekspresja i deformacje maski. Nie znam innej maski, w której przedstawienie ludzkiej twarzy zostało w sposób tak zasadniczy zmienione. Maska przyjechała z Francji. Na portalach aukcyjnych wystawiana jest w cenach znacznie wyższych od proponowanej przeze mnie i na dodatek wyrażonych w euro. Ma moim zdaniem kilkadziesiąt lat. Jest w dobrym stanie, poza kilkoma odpryskami drewna nic nie można jej zarzucić. Wymiary: długość 30 cm., szerokość 22 cm., wysokość 22 cm.. Otwór z tyłu to z grubsza 24 na 19 cm.                                               

Specifické reference