Nowe produkty
-
Wazon. Porcelana. Chiny. XX wiek.
300,00 złWazon nawiązuje zarówno ornamentyką zdobień jak i kolorystyką do porcelany z okresu Hongwu epoki Ming.
-
Archaiczny lew. Brąz. Chiny. XIX wiek.
500,00 złPrzeznaczenie tego niedużego brązu też nie jest dla mnie do końca jasne. Być może jest to po prostu przycisk do papieru czy odważnik. Ale niewielkie ucho na spodzie rzeźby może sugerować, że był on zawieszany w pozycji pionowej. Być może jest to ozdobny element wypasionej kadzielnicy czy wazy.
-
Maska fantastyczna. Drewno. Afryka....
500,00 złPotwierdza się to, o czym już wielokrotnie pisałem. Rzeźbiarze z Afryki korzystają z tradycyjnych wzorów ale konkurencja na rynku wymusza coraz to nowe, bardziej rozbudowane, ciekawsze formy.
-
Czapka szamana. Drewno. Trzcina....
900,00 złTo czapka szamana, czarownika należących do społeczności Joruba. Posiada charakterystyczne, obszyte skórą zasobniki z magiczną substancją, bilongą. Wiele takich pojemników widziałem na rzeźbach afrykańskich fetyszy.
-
Wisznu. Brąz. Indie. XX wiek.
400,00 złZwykle Wisznu przybiera postać czterorękiego mężczyzny, dzierży w nich konchę, lotos, maczugę i dysk. Towarzyszy mu tysiącgłowy wąż Ananta, będący symbolem nieskończoności, na codzień spoczywający wewnątrz kosmicznej pustki, będący jednak gotowy pomagać Wisznu.
-
Naczynie. Gauri. Brąz. Indie. XIX wiek.
1 200,00 złGauri nazywana jest również Złotą, od złotego, oliwkowego koloru skóry. Jej imię pochodzi od słowa „gaura”, które oznacza świecący, olśniewający. Odpowiada za harmonię i miłość. Jest boginią mocy, energii, oddania i macierzyństwa.
-
Bodhisattwa. Awalokiteszwara.Brąz....
1 200,00 złStylistycznie rzeźba najbardziej przypomina sztukę Khmerów ze świątyni Angor Wat w Kambodży. Byłaby więc odwzorowaniem buddyjskiej sztuki z XII wieku.
-
Waza z żółwiami. Ceramika. Colima....
500,00 złWiększość odkrytych tam artefaktów przedstawiała zwierzęta a kolorystyka odnalezionych przedmiotów z grubsza przypomina kolor oferowanej wazy.
-
Kmieć z butelką okowity. Drewno....
400,00 złRzeźbiarz sportretował prawdopodobnie polskiego kmiecia, w charakterystycznym dla włościan stroju, z włosami obciętymi „na fajerkę”, z pyzatą gębą.
-
Lew Foo. Steatyt. Chiny. XIX/XX wiek.
400,00 złZ czasem nabrały bardziej komercyjnego charakteru. Powstają w różnych rozmiarach i z bardzo różnych materiałów: drewna, brązu, ceramiki czy jak w tym przypadku kamienia mydlanego. W czasach nowożytnych zaadaptowano lwy Foo do ideologii Feng shui. Reprezentują pierwiastek męski i żeński, yin i yang.
-
Maska Ducha Dziewicy. Drewno. Punu....
600,00 złBiałe maski są pięknym, ucieleśnionym żeńskim przodkiem, niosącym ludziom żyjącym na ziemi radość i zabawę. Używają ich mężczyźni ubrani w stroje z rafii, szczelnie zakrywające całe ciało
-
Hinduskie bóstwo. Kamień. Orisza....
2 500,00 złRzeźba, którą oferuję przedstawia hinduskie bóstwo. Wykonana jest z miękkiego kamienia, prawdopodobnie steatytu bądź chlorytu i powstała w XVII wieku.