Żyd wyglądający Sądu Ostatecznego, Brąz. XX wiek.

1 200,00 zł
Brutto

 Na pierwszy rzut oka wygląda jak dziecięca nieudolna próba ulepienia ludzika z plasteliny. Myślę jednak, że jest akurat odwrotnie.

Brąz kupiłem kierując się nie tyle jego walorami estetycznymi co trudną do odgadnięcia symboliką. Na pierwszy rzut oka wygląda jak dziecięca nieudolna próba ulepienia ludzika z plasteliny. Myślę jednak, że jest akurat odwrotnie. Rzecz jest przemyślana i zaprojektowana w każdym calu. I mimo tego, że wszystko co dalej napiszę jest zupełnie autorską interpretacją tej rzeźby to jestem jej gotów bronić jak niezależności sędziów w polskim systemie prawnym. Rzeźba przyjechała z Francji. Poprzedni właściciel kupił ją na aukcji. W katalogu aukcyjnym była zatytułowana „Salutujący żołnierz” i datowana na początek XX wieku. Zgadzam się tylko z datowaniem brązu. Według mnie rzeźba przedstawia postać Żyda. Wykonaną przez kogoś, kto tej nacji jest niezbyt przychylny. Stąd brzydota rzeźby i niewielki ogon. Nie jest to jeszcze typowy antysemityzm raczej próba dyskusji na temat roli ortodoksyjnego pojmowania wartości judaizmu. Na początku XX wieku wielu artystów pochodzenia żydowskiego odchodziło od tradycji, porzucało dom rodzinny, wyjeżdżało do Paryża tam szukać swego miejsca we współczesnym świecie. W dużej mierze zawdzięczamy im rozwój sztuki współczesnej, wiele ożywczych prądów. Według mnie autorem może być ktoś taki. Idąc dalej tym tokiem rozumowania rzeźba przedstawia postać Żyda w tradycyjnym stroju i nakryciu głowy z tradycyjnym zarostem. Róg w ręce i gesty kojarzą mi się z żydowskim Świętem Trąbek. Wyglądaniem nadejścia Sądu Ostatecznego.

Zaletą rzeźby jest według mnie jej faktura tworząca stały, wyraźny rytm. Trochę niepokojący. Generalnie ta rzeźba mnie niepokoi. Bardziej zmusza do refleksji niż kontemplacji piękna.

Brąz ma 19 cm. wysokości a łącznie z drewnianą podstawą 24 cm. Szerokość brązu wynosi 10 cm. Drewniany prostopadłościan podstawy ma wymiary 10,5 na 7,5 na 4 cm.

Specyficzne kody