Dobry Samarytanin. A.B. Brąz. XX wiek.

2 400,00 zł
Brutto

Rzeźba jest realistyczna choć artysta nie przykładał specjalnej wagi do szczegółowego opracowania postaci.

Długo zwlekałem z wystawieniem tej rzeźby w sklepie ciągle mając nadzieję, że podczas którejś z licznych wędrówek po internecie natknę się w końcu na artystę podpisującego swe prace inicjałami AB. Nie udało się niestety, więc wystawiam.

Rzeźba przedstawia prawdopodobnie Dobrego Samarytanina. Przynajmniej taka jest moja interpretacja tego przedstawienia. Wykonana została z patynowanego na ciemno brązu. Jest to drugi z ośmiu wykonanych odlewów. Kupiłem ją we Francji. I to jedyne pewniki, wokół których mogę się poruszać. Rzeźba jest realistyczna choć artysta nie przykładał specjalnej wagi do szczegółowego opracowania postaci. Może się wydawać, że dużo ważniejszy dla artysty był układ postaci i faktura powierzchni. Na tej podstawie można się pokusić o próbę jej datowania. Musiała powstać w czasie gdy sztuka porzuciła już akademickie, ulizane przedstawianie sylwetki ludzkiej. Osobiście stawiam na pierwsze trzy dekady XX wieku. Choć mogła powstać przez cały jego okres. Później już raczej nie bo kupiłem ją na początku XXI wieku i już wtedy nie wyglądała na nową.

To duża rzeźba, kamienna podstawa, na której jest umieszczona ma wymiar 41 na 26 na 3 centymetry. Sam brąz ma 30 cm. wysokości, 28 długości i 20 szerokości.

Specyficzne kody