Fajka ceremonialna. Brąz. Bamun. Kamerun. XX wiek.

400,00 zł
Brutto

W królestwie ludów Bamun była wprost przypisywana do królewskiego dworu, była częścią regali króla fon czy jak niektóre źródła podają mfon.


Fajka wśród plemion dawnej Afryki nie była prostym przedmiotem służącym do palenia. Była oznaką prestiżu, władzy, miejsca w społecznej hierarchii. W królestwie ludów Bamun była wprost przypisywana do królewskiego dworu, była częścią regali króla fon czy jak niektóre źródła podają mfon. Są to na ogół bardzo bogato zdobione, odlane z brązu, metodą na wosk tracony, prawdziwe dzieła sztuki, będące świadectwem kunsztu królewskich rzemieślników i bogactwa zamawiającego je władcy. Fajkę wydobywano ze skarbca przy okazji ceremonii będących świętem całego królestwa. Fon mógł obdarować tym symbolem prestiżu dostojników i plemiennych dowódców. Powodowało to z czasem wędrówkę fajki w dół społecznej hierarchii. Jednak koszt jej wykonania, głównie ze względu na materiał z jakiego powstawała zawsze był duży, pozostawała więc fajka oznaką siły i bogactwa jej posiadacza. Powstawały fajki różnej wielkości. Kiedyś byłem posiadaczem drewnianej fajki, która miała prawie dwa metry długości i wykonanej z mosiądzu, której długość grubo przekraczała metr. Mniejsze fajki, też pięknie zdobione, wypalane z ceramiki miały funkcje czysto użytkowe.

Fajka w mojej ofercie wykonana jest z brązu, ma piękną patynę, misterne ażurowe ozdoby wieńczy twarz z charakterystycznymi dla Bamun wypukłymi policzkami. Powstała już raczej w drugiej połowie XX wieku. Ma 40 cm. długości i 13 cm. szerokości. Średnica cybucha ma 6 cm.

Specyficzne kody