Kaka. Kamerun/Nigeria. Figura ojca. XX wiek.

2 500,00 zł
Brutto

 Kaka wierzyli, że starzy mężczyźni w wyniku tajnego obrzędu inicjacyjnego, mogą rodzić dzieci.


W przypadku tej afrykańskiej rzeźby może najuczciwiej byłoby napisać, że nic na jej temat nie wiem, poza faktem, iż kupiłem ją całkiem niedawno we Francji. Długo poszukiwałem jakiejkolwiek informacji na temat rzeźb „ubieranych” w sizalową plecionkę. Niestety nic nie znalazłem. Obejrzałem przy tej okazji setki afrykańskich rzeźb. Ogólne podobieństwo do rzeźb plemienia Kaka sprawiło, że tu właśnie zdecydowałem się swoją rzeźbę przypisać.

Byłby więc to, występujący tylko w sztuce tego plemienia, symbol męskiego macierzyństwa. Kaka wierzyli, że starzy mężczyźni w wyniku tajnego obrzędu inicjacyjnego, mogą rodzić dzieci. Rogi na głowie symbolizowały walczącego samca, postaci tak dominującej,potężnej że mogła w wyniku nadzwyczajnej mocy posiadać dzieci.

Rzeźba wypełnia kanon figur Kaka. Wydłużona postać, trójkątna rzeźbiona wyraźnie twarz, ukazująca linię zębów. Wśród kolekcjonerów legendą owiana jest patyna pokrywająca wytwory tej sztuki plemiennej. Gruba, czarna, szklista. Miała powstawać z gliny i ofiarnej krwi. Rzeźby wieszano w kominie centralnego paleniska wioski aby latami patynę utrwalać. Trudno sobie, w połowie XX wieku, taki zabieg wyobrazić, nawet mając na uwadze, że jest to Afryka. Plecionka z grubego, sizalowego sznura, doskonale patynę naśladuje.

Rzeźba jest bardzo wysoka. Liczy sobie ponad 180 cm. Jej szerokość to około 30cm.

Specyficzne kody