Józef Popczyk (1890-1971) „Orkiestra jazzowa" Olej. Ecole de Paris

7 000,00 zł
Brutto

 Kolorystyka obrazu typowa dla tego okresu twórczości Józefa Popczyka. Krzycząca niemal plakatowa. Szalona jak lata dwudzieste w Paryżu.


Popczyk urodził się w Brzezinach koło Krakowa w roku 1890. Jego ojciec był Rosjaninem matka Polką. Ukończył architekturę na Politechnice Lwowskiej. Malarstwo było jego wielką pasją. Wiemy o jego dwóch pobytach w Paryżu w roku 1910 i 1920 a także o wyjazdach do Wenecji i Anglii podczas których pogłębiał swe studia malarskie. Prawdopodobnie początkowo malował postimpresjonistyczne krajobrazy potem zwrócił się w kierunku kubizmu i abstrakcji. Nie wiadomo kiedy i z jakiego powodu taka przemiana w nim nastąpiła. Faktem jest, że zostawił po sobie obrazy wyglądające jakby malowały je dwie różne osoby. Umarł w Chorzowie w roku 1971. Na aukcjach, odbywających się głównie w Europie Zachodniej zaliczany do kręgu malarzy Ecole de Paris. Nic nie wiadomo o powojennych losach malarza. Próbowałem kontaktować się z rodziną malarza, poszukiwałem informacji w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu i w Muzeum Miejskim w Chorzowie. Na razie bez powodzenia ale nie tracę nadziei.

Moje pierwsze spotkanie z tym malarzem miało miejsce kilka lat temu na targach we Francji. Wziąłem do reki niewielki kolorowy obrazek podpisany J. Popczyk i zatytułowany „Mąż i żona”. Sprzedawca twierdził posługując się wydrukiem z aukcji, ze obraz powstał w latach dwudziestych. Polak malujący w kubistycznej manierze na dodatek murzyński folklor zatytułowany przewrotnie „Mąż i żona” ? Nie potrafiłem się oprzeć ciekawości i obraz kupiłem choć naprawdę nie był tani i przy tym formacie nie mogłem liczyć na duży profit.

Kolejny raz obrazy Popczyka spotkałem w Paryżu. I to od razu kilkadziesiąt. Właścicielka galerii przejęła dużą część spuścizny po tym malarzu. Tym razem urzekły mnie bez reszty. Dość duże formaty, bardzo kolorowe, różnorodne tematycznie, kubistyczne. I jeszcze stonowane kolorystycznie gwasze będące czystą abstrakcją obłych, przenikających się form. Niestety ceny poza moim zasięgiem nie pozwoliły mi dokonać żadnego zakupu. Ich właścicielka o Popczyku wiedziała jeszcze mniej niż ja. Doceniała jednak dorobek artysty, mówiła, że planuje jego wystawę, że próbuje zainteresować galerie amerykańskie tym malarzem.

Na przestrzeni kilku lat bo tyle już trwa moja przygoda z jego malarstwem obserwuję, że zainteresowanie Popczykiem znacznie się zwiększyło. W sieci dostępne są skany kilkudziesięciu jego prac. Z cenami bywa jeszcze różnie. Zależy to głównie od tego na ile przypadkowa jest to oferta. Pojawił się także w ofercie polskich domów aukcyjnych, na razie bez wielkich sukcesów ale wierzę w przyszłość tego malarstwa.

„Orkiestra jazzowa” to w miarę duży obraz. Z ramą ma wymiar 75 na 68 cm. Sam blejtram to wymiary 60 na 54 cm. Jest odbiciem zainteresowania francuskiej bohemy artystycznej sztuką afrykańską. Modą na wszystko co z Afryki pochodzi. Także jazz i powstające w latach dwudziestych w Paryżu kluby jazzowe. Obraz jest niewątpliwie kubistyczny choć osobiście dostrzegam w nim elementy Art Deco. Kolorystyka obrazu typowa dla tego okresu twórczości Józefa Popczyka. Krzycząca niemal plakatowa. Szalona jak lata dwudzieste w Paryżu. Później artysta tę kolorystykę nieco uspokoi. Będzie bardziej pastelowa.                

 

Specyficzne kody